Zehirlenmelerde İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Zehirlenme vakaları, her sene en az bir kere ulusal çapta haber olarak tüm ülkenin dikkat kesileceği bir konudur. Geçtiğimiz aylarda ıspanak zehirlenmesi yada ıspanak arasına karışan yabani otlar kaynaklı zehirlenme nedeniyle çok sayıda vatandaşımız zehirlendi ve ülke gündemi bir anda ıspanak olaylarına kitlendi. Yine ulusal çapta haber olmasa da bir çok il de bilinçsiz mantar toplama sonucu zehirlenenlerin, yada son kullanma tarihi geçmiş gıdalardan kaynaklı zehirlenme vakaları yaşanmakta. Bu yazımız da zehirlenme durumlarında nasıl davranmalıyız, ilk yardım uygulamaları neler olacak bunlara değineceğiz…

Her zaman olduğu gibi öncelikle zehirlenme nedir bunu bir açıklayalım. Zehirlenme, vücuda toksik (zehir) bir maddenin girmesi sonucu normal fonksiyonların bozulması durumudur.Zehirlenmeler üç yolla olmaktadır; Solunum, Sindirim ve Cilt yoluyla.

Sindirim yoluyla zehirlenmeler genel olarak, yediğimiz besinlerde, alınan ilaçlardan gibi durumlarla ortaya çıkar, Solunum yoluyla zehirlenmelerde karbonmonoksit, yada şohben gazı zehirlenmeleri, Cilt yoluyla zehirlenme ise genel olarak hayvan ısırıkları neticesiyle oluşan durumlara denmektedir.

Zehirlenmelerin genel belirtilerine bakıldığında, kusma, mide bulantısı, bağ ağrısı, kaslarda ağrı, nefes darlığı, morarma, soğuk terleme gibi belirtiler baş gösterir.

Sindirim yoluyla zehirlenmeler de ilk yardım uygulaması için, öncelikle bilinç durumu kontrol edilir, daha sonrasında ağızdan zehirlenme olmuşsa su ile çalkalanır, el ile temas olmuşsa sabunlu su ile yıkanır. Kusturulmaya çalışılmaz, eğer yakıcı bir madde ile zehirlenme durumu olmuşsa kusturulmak daha kötü durumlara sebep olabilir, bilinç kaybı varsa koma pozisyonu yapılır. 112 acilden tıbbi yardım istenir.

Solunum yoluyla zehirlenmelerde ise hasta derhal temiz havaya çıkarılır, cam yada kapı açılarak ortam havalandırılır. Hastanın durumu değerlendirilir, bilinç kapalı ise koma pozisyonu uygulanır, hemen 112 aranarak acil tıbbi müdahale istenir.

Cilt yoluyla zehirlenmelerde ise yaşam bulguları değerlendirilir, ellerin zehir ile teması önlenmelidir, zehir bulaşmış giysiler çıkartılır, 15-20 dakika boyunca deri bol su ile yıkanmalıdır ve 112 aranarak acil tıbbi müdahale istenir.

Zehirlenmeler hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir şey, ormanda piknik yaparken bir anda akrep sokması, yılan sokması yada arı sokması ile bile karşılaşabiliriz, gıda zehirlenmeleri ise her an her saniye rastlayabileceğimiz durum, solunum yoluyla zehirlenmelerde yangın dumanından tutun da doğalgaz zehirlenmelerine kadar bir çok şekilde zehirlenme söz konusu olabilir.

Bu tür durumların hepsi için mutlaka ailecek yada kurumsal ilk yardım eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

Şahin Akademi olarak Bursa ve çevre iller başta olmak üzere tüm Türkiye’ye ilk yardım eğitimi konusunda hizmet vermekteyiz. Bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir