Yüksekten Düşmeyi Önleyici Sistemler Nelerdir

Yüksekte çalışma durumlarında iş güvenliğini sağlamak ve yüksekten düşmeyi engellemek amacıyla bir çok güzel sistem vardır, bunlar sırasıyla;

Geçici Kenar Koruma Sistemleri

Geçici Kenar Koruma Sistemleri

Geçici Kenar Koruma Sistemleri

Geçici kenar koruma sistemleri inşaat sektörünün yoğun olarak kullandığı ve daha bir çok farklı sektörde çalışanların ve malzemelerin, kat kenarları, merdivenler, platformlar gibi seviye farkının oluştuğu çalışma bölgelerinde, alt seviyelere düşmesini engelleyen koruma sistemidir. Yukarıda ki görsel de görülebileceği gibi henüz tamamlanmayan korkuluklar ve dış cephelerde güvenle kullanabileceğiniz bir güvenlik önlemidir.

Galeri Boşlukları Güvenlik Ağları

Galeri Boşluk Güvenlik Ağları

Galeri Boşluk Güvenlik Ağları

İnşaat sektörü başta olmak üzere bir çok alanda galeri boşluğu, merdiven boşluğu yada çeşitli nedenlerden dolayı yüksekten düşmeye neden olabilecek boşluklar bulunmaktadır. Çalışma hayatının sürdürülebilir olması için yüksekten düşmeyi önleyici sistemler arasında en çok kullanılan sistem olan güvenlik ağlarıdır. Resimde görüldüğü gibi boşluklara gerilen güvenlik ağları ile yüksekten düşmelerin neden olacağı kazalar engellenmiş olmaktadır.

Kapak Sistemleri

Kapak Sistemleri

Kapak Sistemleri

Çalışma alanlarında işlerin aksamasına neden olacak yada çalışan personelin yada malzemelerin düşmesine yol açabilecek her türlü boşluğa karşı önlem alınması gerekmektedir. Merdiven, asansör boşluğu, baca, aydınlatma direği boşlukları gibi bir çok nedenden ötürü açılmış boşluklara düşme nedeniyle yaralanmaların önüne geçilebilmesi için yukarıda görselde yer alan demir kapak sistemleri ile önlem alınması gerekmektedir.Kapatmanın zemine sıkıca sabitlendiğinden emin olunmalı ve kapatmanın çevresine uyarı levhaları asılarak güvenlik bilgilendirilmeli.

Hareket Kısıtlayıcı Sistemler

Hareket Kısıtlayıcı Sistem

Hareket Kısıtlayıcı Sistem

Hareket kısıtlayıcı sistemler, çalışanın yüksekten düşme riski bulunan bölgelere erişimini engelleyerek düşmeyi engelleyen sistemlerdir. Hareket kısıtlayıcı sistemler belirlenmiş bir alan içerisinde çalışan personele hareket müsadesi vermekte ve çalışan personel tam vücut emniyet kemeri ve güvenlik halatı ile ankraj noktasına yada yatay yaşam hattına bağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, düşme ihtimali bulunan noktalar çok iyi bir şekilde analiz edilmeli, planlama yapılmalı ve düşmeyi engelleyici koruma sistemlerinden uygun olanı kurulmalıdır.

Hareket Kısıtlayıcı Sistemler

Hareket Kısıtlayıcı Sistemler

Yüksekte çalışma sırasında yaşanan iş kazalarının en başta gelenlerinden olan yüksekten düşme durumları için yukarıda verdiğimiz düşme önleyici sistemleri kullanabilir, lakin burada dikkat edilmesi gereken nokta, alınacak güvenlik önlemlerinin standartlara uygun olarak imal edilmiş olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Şahin Akademi olarak, yüksekte çalışma eğitimi hizmetini Bursa başta olmak üzere çevre iller ve Türkiye’nin her bölgesine vermekteyiz. Detaylı bilgi için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir