Yüksek Katlı Binalarda Yangın Durumlarında Neler Yapmalıyız

Artan ekonomik gelişmeler ve kurumsal yapı neticesinde, son yıllarda ülkemizde yüksek katlı binaların sayısı oldukça çoğaldı. Yatay mimarinin tercih edilmesi gerekliliğinin var olmasına karşın, yer kiralarının ve boş alanların kısıtlı olması nedeniyle mevcut arsalara yüksek katlar çıkılarak hem ekonomik kazanç hem de yerden tasarruf etmek mümkün olmakta.

Metropol kent olan İstanbul’da çok fazla yüksek katlı bina bulunmakta, Amerika’da var olan Gökdelenlerin aksine ülkemizdekiler gökdelen gibi çok yüksek olmasa da yine oldukça yüksek ve plaza olarak adlandırılmaktadır. Plazalar ise yoğun iş ortamlarının bulunduğu içerisinde binlerce kişinin çalıştığı iş alanları olmaktadır. İşte böylesine komplike bir yerde umarız hiç bir zaman yangın yaşanmaz, eğer herhangi bir yangın yaşanması durumunda neler yapmalıyız gelin hep beraber öğrenelim…

Plazaları yada yüksek katlı binaları öncelikle tanımlamak istersek, böyle yüksek yerlerin yangın söndürme sistemleri son derece gelişmiş olmakta, sahip oldukları kapalı alan miktarı yüksek olduğu için sprinkler sistemleri yada daha gelişmiş yangın söndürme sistemleri olmakta. Yine bu tarz yüksek katlı binalarda çok sayıda asansör sistemi bulunmakta ve mutlaka olması gereken yangın merdiveni gibi sistemler bulunmakta.

Görüldüğü gibi binalar yeni olduğu için sistemlerde son çıkan yangın yönetmeliklerine göre hazırlanmakta, lakin burada ki durumu değiştiren durum ise, plaza yada binanın içindeki kişilerin tutum ve davranışları olacaktır. Sırasıyla neler yapmamız gerekiyor başlayalım…

  • İlk olarak, çalışanına, işine ve hatta kendisine değer veren bir şirket yöneticisi tüm çalışan personeline yangın eğitimi aldırmalıdır. Yangın tatbikatı ile pekiştirilen yangın eğitimi yaşanacak belirsizlikleri ve ortaya doğacak sorunları bir nebze olsun engelleyecektir. Kısacası ilk iş tüm personele yangın eğitimi aldırmalıyız.
  • Yangın eğitimimiz tamamlandıktan sonra binada var olan tüm yangın söndürme sistemlerini, tahliye yollarını ve gerekli tüm planların ne durumda olduğuna bakılır, çalışır vaziyette oldukları sağlanır ve de tüm personele bu bilgiler gösterilir.
  • Bir yangın varlığında ilk olarak yapılması gereken ise sakin kalmaktır. Panik yapmadan, yangın veya duman varlığını tespit ettikten sonra gerekli amire bildirerek, alarm çalınması gerekiyorsa alarm sistemlerinin devreye sokulması sağlanır.
  • Eğer binada başka bir bölümde büyükçe bir yangın çıkmış ise tahliye planı için alarmlar çalmaya başlamışsa, daha önceden tatbikatını yaptığınız şekilde yangın söndürme ekiplerinin yönlendirmesi ile tahliye yollarına gitmelisiniz.
  • Eğer binada kapalı kaldıysanız, dumanın içeriye girme ihtimaline karşılık kapı eşiklerine ıslak çarşaf yada örtü benzeri eşyalar ile dumanın girişini ve ateşin girişini bir nebze olsun engellemeye çalışmalıyız.
  • Bulunduğunuz katta herhangi bir yangın yok ve tahliye olmanız gerekiyorsa, sakince acil tahliye çıkış yollarını kullanarak, dışarıda güvenli alan olarak belirlenen yere giderek toplanmalı ve sonrasında ki talimatları beklemelisiniz.
  • Eğer bina içerisinde yangın var ve siz mahsur kaldıysanız, açabileceğiniz bir cam ile dikkat çekecek bir bez yada eşya ile kurtarma ekiplerine haber vermeliyiz.
  • Yine ofis içerisinde hazır bulunması gereken yangın söndürme tüpü gibi cihazlarla gerektiğinde müdahalede bulunmalıyız.

Görüldüğü gibi yüksek katlı binalarda da yapılması gerekenler, daha önceki yazılarımızda anlattıklarımızdan pek farklı değil. Sadece burada çok fazla kişinin varlığı durumları olumsuza çevirebilecek nitelikte. Bu yüzden yangın eğitimi alınmasını mutlaka öneriyoruz.

Şahin Akademi olarak, yangın eğitimi ve yangın tatbikatı eğitimlerimizi Bursa başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yerine vermekteyiz. Bizlere ulaşmak için iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.

 

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir