Yatay ve Dikey Yaşam Hattı Nedir?

Yüksekte çalışma konularında bilinmesi gereken konulardan birisi de yaşam hattı, dikey yaşam hattı ve yatay yaşam hattı konularıdır. Öncelikle bu terimleri açıklamayla başlayalım…

Yaşam Hattı Nedir?

Yaşam Hattı; yüksekte çalışma durumlarında çalışma yapacak personelin paraşüt tipi emniyet kemerini, düşüş durdurucu ile bağladığı ve çalışmasına mani olmayacak şekilde hazırlanmış ve düşme durumlarında durdurma vazifesi gören sistemdir. Yaşam hattı sistemleri, yatay ve dikey yaşam hattı sistemleri olmak üzere iki tiptir.

Yaşam hattı sistemleri, seviye farkının olduğu çalışma ortamlarında, çalışan personelin güvenliğini sağlama amacıyla üretilmiş sistemlerdir. Bağlantı ankrajları sayesinde kurulacağı bölgeye sabitlenerek, yüksekten düşme durumlarında ortaya çıkan enerjiyi sönümlemeye yarayan donanımları sayesinde muhtemel yaralanma ve kaza risklerini ortadan kaldıran sistemlerdir.

Yatay Yaşam Hattı

Yatay Yaşam Hattı sistemleri; SS316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiş ana bağlantı braketi (ABB) ve ara destek braketi (ADB) noktaları, halat kavrayıcı, gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik bir halattan meydana gelmektedir.

Yaşam hattı kurulması sırasında, çalışma alanının tipine göre takılan ankraj bağlantı noktaları çeşitlilik göstermektedir. Çelik çatı, beton çatı, sandviç panel çatı gibi çeşitli tiplerde ki çatılar için uygun ankraj bağlantı sistemleri seçilmelidir.

Yaşam hattı montajı yapılırken, paslanmaz çelikten imal edilmiş halat, gerdirme aparatı sayesinde izin verilen ölçüler içerisinde gerdirilir. 10 – 12 metre aralık olacak şekilde destek braketleri ile kılavuzlanır. Kılavuzlama işlemi sayesinde halatın titreşim yapması da önlenmiş olur. Çatıda çalışma yapacak personele paraşüt tipi emniyet kemeri giydirilir ve sabitlediğimiz çelik halat personelin üzerinde ki hareketli kavrayıcıya bağlanır ve böylelikle personel elleri ve ayakları serbest olacak şekilde rahatça çalışma yapması sağlanır. Düşme gibi durumlar da ana bağlantı noktasında yer alan şok emici sistem sayesinde ortaya çıkan ani darbe etkisi sönümlenir ve yaralanmaların önüne geçilmiş olur.

Yatay Yaşam Hattı Montajı

Yatay Yaşam Hattı Montajı

Dikey Yaşam Hattı

Dikey Yaşam Hattı sistemleri; SS316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiş ana bağlantı braketi (ABB) ve ara destek braketi (ADB) noktaları, halat kavrayıcı, gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik bir halattan meydana gelmektedir. Dikey yaşam hattı montajların da kullanılan bağlantı elemanları merdiven tipine göre farklılık gösterecektir.

Dikey yaşam hatlarının montajında ise, aynı yatay yaşam hatları gibi paslanmaz çelik halat gerdirilir, ara destek braketleri ile kılavuzlanan çelik halat, paraşüt tipi emniyet kemeri giydirilmiş eleman ile bağlantısı yapılır.

Dikey yaşam hattı kurulan merdiven gibi çalışma bölgelerinde, olası bir düşme durumların da şok emici sistemler devreye girerek oluşan darbe sönümlenir ve çalışma yapan personelin yaralanması önlenmiş olur.

Dikey Yaşam Hattı

Dikey Yaşam Hattı

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir