Yanlış İlk Yardımın Gerçekçi Sonuçları Nelerdir

Tüm yazılarımızda sürekli ilk yardımın hayat kurtardığını ama yanlış müdahalenin de telafi edilemeyecek sonuçlar doğurabileceğini söyledik. Bu yazımızda gerçek bir kişiden bahsedeceğiz ve onun ağzından dökülenler bizlere ne derece dikkatli olmamız gerektiğine dair sarsıcı bir olay olarak hafızalarınızda kalmasını istiyoruz.

Olayımızın mağduru Mustafa Şahin, 30 yıldan fazladır tekerlikli sandalyeye bağlı bir şekilde hayatını sürdürmektedir.

Yanlış ilk yardım uygulaması

Yanlış ilk yardım uygulaması

Mustafa Şahin, 1982 yılında traktörle tarlaya çalışmaya giderken, ölümlü bir kazaya karışmıştır. Kaza sonrasında etraftaki kişiler yardım etme amacıyla karga tulumba bir şekilde kendisini bir araba bindirip, hastaneye kaldırmışlardır. Yanlış ilk yardım müdahalesi sonrasında omuriliğinde yaşadığı kopma sonrasında 37 yıldır tekerlekli sandalyeye bağlı olarak hayat sürdürmektedir.

Sözlerine, kaza sonrası bilinçli bir şekilde müdahale edilseydi böyle durumlar olmayacaktı, kaza sonrasında güzelce çıkarıp, sedye ile taşıma yapsalardı, yada bir iki tahta parçası bulup sabitleyip götürselerdi böyle engelli olmayacaktım. Bu yüzden bilinçli ve eğitiminiz var ise müdahale ediniz, yoksa aksi halde kaza sonrasında birilerini sakat bırakabilirsiniz diyerek o kötü günleri tekrardan yaşadı.

Şimdiler de hayatına, ilk yardım haftasında insanlara gerçek bir örnek olarak neden bilmiyorsanız müdahale etmemeniz gerektiğini anlatan Mustafa Şahin, ilk yardım eğitiminin ne kadar önemli olduğu vurgusunu herkese anlatmaya çalışmaktadır.

Şahin Akademi olarak Bursa ve çevre iller başta olmak üzere, Türkiye’nin her bir bölgesine, yüksekte çalışma, arama kurtarma, ilk yardım eğitimleri vermekte, hem bireysel eğitimler hem kurumsal eğitimler ile sizlere hizmet vermekteyiz. Bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir