Yangın Hakkındaki 9 Gerçek

Yangın insanoğlunun dikkatsizliği, tedbirsizliği gibi bir çok nedenden dolayı oluşabilen ve hem can kaybı hem de mal kaybı ile sonuçlanabilen ve dakikalar içerisinde büyüklüğünü ikiye katlayabilen en korkunç felaketlerden birisidir. Yangın hakkında bilinmesi gereken 9 gerçek ile yangın farkındalığı üzerine biraz bilgi vermek istiyoruz…

1.Yangın üçgenini iyi bilin

Bir yangının var olabilmesi için üç bileşene ihtiyaç vardır; ısı, oksijen ve yakıt. Bu bileşenlerden biri eksik oldu mu yangın olma ihtimali yoktur.

Isı dediğimiz olay, bir sigara, bir elektrik akımı yada bir ev ısıtıcı ile üretilebilir. Yakıt ise, bir parça kağıt, giysi, mobilya, gaz ve kimyasal yanıcı madde olabilir. Malum oksijen ise soluduğumuz havanın %21 gibi bir oranında bolca bulunmakta.

Bir yangın meydana geldiğinde, bu saymış olduğumuz üç bileşenden herhangi biri ortamdan uzaklaştırılırsa yangın söndürülmüş olabilir. Ateşi soğutmak ve ısı kaynağını ortamdan uzaklaştırmak için su kullanılır, bir yangının üzeri, kum, kimyasal madde, köpük, yada karbondioksit gibi bir gazla boğulmak veya örtülmek kaydıyla oksijen ile teması kesilerek yangın söndürülebilir.

Yine aynı şekilde yanıcı maddeyi ortamdan uzaklaştırarak yada yangının malzemeyi yakıp kül etmesiyle yangın söndürülmesi sağlanmış olabilir.

3.Mutfak

Ev yangınları incelendiğinde çoğunun başlangıç noktası mutfak olmaktadır. Yemek pişirme sırasında meydana gelen yangın yaralanmalarının ana nedenleri arasında aşırı ısınmış yağ ve gözetimsiz pişirme neden olmaktadır.

4.Sigara ve Yangın

Tiraji komik ama yangınlarda ölüm nedenleri araştırıldığında, sigara izmaritinin neden olduğu yangınlar sonucu, izmariti atan kişilerin bu yangınlarda can vermesi olmuştur.

5.Kundakçılık

Bir zamanlar Almanya’da Türklerin yaşadığı evlerde sürekli yangınlar çıkardı, ırkçı Almanların kundaklama yaptığı bu yangınlar, ev yangınlarının nedenleri arasında en yaygın üçüncü neden olarak yer almaktadır. Ticari binalarda çıkan yangın ve ölümlerin ana nedenleri kundakçılık olaylarıdır.

6.Duman Soluma

Yangına bağlı insan kayıpları incelendiğinde en büyük nedenlerin başında duman solumak gelmektedir. Yangın odadaki tüm oksijeni emebilir yapısı nedeniyle, alevler henüz diğer odalara ulaşmadan, yangın nedeniyle duman ve zehirli gazları o odalara ulaşarak insanların oksijen azlığından boğulmalarına neden olmaktadır.

7.NFPA Araştırma Raporuna Göre

Amerika’daki yangın araştırmaları sonucuna göre 2015 yılında toplamda 501500 adet yangına müdahale edildiği kayıt edilmiş. Yapılan istatistiklerde ise 2007 ile 2011 yıllarında ortalama her yıl 2570 sivilin canını kaybettiği, yılda ortalama 13210 kişini yaralandığı tespit edilmiştir. 2011 yılında yangın kaynaklı meydana gelen hasarların maliyeti ise 329 Milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

8.Mumlar

Romantik bir akşam yemeği maksadıyla evimizde bulundurduğumuz mumlar, 2009 ile 2013 yılları arasında 9300 adet evin yanmasına neden olmuştur. Bu yangınlarda 86 sivilin ölümüyle sonuçlanmış ve bu yangınların ekonomiye zararı 374 milyar dolar olmaktadır.

9. Duman alarmları

Yangın kaynaklı ölümlerin üçte ikisi gibi bir oranda yangın mahallinde çalışan yangın alarmı olmadığı tespit edilmiştir. Eğer eviniz de çalışan bir duman dedektörünüz var ise yangında ölme riskiniz yarı yarıya azalmaktadır.

Görüldüğü gibi yangınlar ile ilgili bir çok verinin varlığı ve yaşanan can kayıpları yangınlar konusunda gelişmiş ülkelerin bile ne derece kayıplar yaşadığını ortaya koymaktadır.

Şahin Akademi olarak, yangın tatbikatı ve yangın eğitimi hizmetimizi, Bursa başta olmak üzere, tüm çevre illere ve Türkiye’nin her bölgesine vermekteyiz. Detaylar için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir