Yangın Güvenliğinin Yeterli Olmama Nedenleri Nelerdir

Yangın, doğal felaketlerden sonra insanların hem can kaybı hem de mal kaybı yaşama ihtimali olan en tehlikeli durumlar arasındadır. Daha önceki makalelerimizde yangın durumlarında ne yapmalı konusuna değinmiştik, bu sefer ki konumuz ise yangın güvenliğinin yeterli olmama nedenleri nelerdir bunları irdeleyeceğiz…

Yerleşim Bölgeleri ve Yapısal Özellikler

Yangın kimsenin istemediği bir felakettir, bu felaketin boyutunu arttırmaya neden olanların başlıcalarından birisi yerleşim bölgelerinin fiziki durumlarıdır. Yerleşim bölgelerinde, evlerin  ve iş yerlerin iç içe olması yangın riskini arttırmaktadır. Yine aynı şekilde düzensiz yapılaşma nedeniyle itfaiye araçlarının yangın mahalline erişimi gibi konularda yine söz konusudur. Yangın boyutunu etkileyen bir diğer faktör ise, yapılaşma nedeniyle yangına sadece tek bir yönden söndürme yapılabilmesidir. Bu yüzden yerleşim bölgelerinin fiziki ve binaların yapısal özellikleri örneğin ahşap binalar gibi özellikler yangın boyutunu arttırıcı niteliğe sahiptir.

Sokakların Durumu

Ülkemizde yangınların büyüme ve yayılma konusu incelendiğinde ortaya çıkan raporlarda dikkati çeken bir diğer önemli durum ise sokakların dar olması ve sokaklarda dönme noktalarında yani köşe noktalarına park etmiş araçların neden olduğu daralma nedeniyle zamanında yangın mahalline varılamamış olmaktır.

Yollara gelişi güzel park edilmiş araçlar ve dar sokaklar nedeniyle merdivenli itfaiye araçlarının zamanında ulaşamaması ve dar sokaklar nedeniyle bir sokakta çıkan yangının diğer sokaklara sıçraması nedeniyle yangının boyutu genişlemektedir.

Su Durumu

Ülkemizde yangın söndürmelerde genellikle su kullanılmaktadır ve ilk zamanlarda tankerlerle su taşıma işlemi ile yangın söndürülme çalışması olmaktadır. Günümüzde itfaiye araçları tonlarca su alabilmekte lakin büyük bir yangında yeterli olamadığı durumlarda yedek itfaiye araçlarının varlığı gerekmekte. Lakin her sokakta yada caddede 100 – 150 metre mesafe arayla hidrantlar aracılığıyla yangın söndürme konusunda büyük bir eksiklik giderilebilir.

Yangın Alarm Sistemleri Konusunda Eksiklik

Yangın alarm sistemleri ülkemizde büyük işletmeler haricinde çok fazla kullanılmamaktadır, halbuki evlerimizde bir çok şekilde yangın çıkmakta ve bunlara ilk andan itibaren müdahale etme şansımız varken yangın alarm sistemlerinin olmaması nedeniyle ancak yangınlar büyüdüğü zaman farkında varmaktayız bu sefer de iş işten geçmiş olmakta. Yangın güvenliği konusunda duman dedektörü gibi diğer bir çok yangın alarm sistemlerinin sadece fabrikalar değil, evlerde de uygulanılması gerekliliği herkesçe bilinmeli.

İtfaiye Teşkilatı Yeterliliği

Gelişmiş ülkelerde çok riskli bölgelerde itfaiyenin olay mahalline ulaşması 3 dakika riskli bölgelerde ise 5 dakika gibi sürelerde olmaktadır. Yine aynı şekilde yerleşim bölgelerinde her 100 bin kişi için bir istasyon, riskli bölgeler için 50 bin kişi için istasyon olması gerekmektedir. Bir diğer metrik ise gelişmiş ülkelerde her 1000 kişi için 1 adet itfaiyeci olması gerekmektedir.

Ülkemizdeki itfaiye istasyonları ve itfaiyeci sayılarının gelişmiş ülke fiziki şartları ve ülkemiz şartları açısından incelendiğinde gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız başlıklarda görüleceği gibi bir bölgede ki yangın sorununun ortadan kaldırılması için, yolların durumu, binaların durumu, itfaiye teşkilatı, binaların yangın güvenlik sistemleri ve söndürmek için su gibi söndürücü sistemlerin varlığıyla yangın güvenliği üst seviyeye çıkarılabilir.

Yine yapılması gereken en önemli işlerden birisi de yangın tatbikatı’dır. Yangın tatbikatları ile yaşanacak olası felaketler önceden tecrübe edilmiş olacak ve yangın anında yaşanacak panik ve kaos yerini düzenli ve organize söndürme işlemine bırakılmış olacaktır.

Şahin Akademi olarak Bursa başta olmak üzere çevre iller ve tüm Türkiye’ye yangın eğitimi ve yangın tatbikatı eğitimleri gerçekleştirmekteyiz, bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilir bu konuda gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir