Veriler Eşliğinde Yüksekte Çalışma Eğitiminin Önemi

Endüstriyel tesislerde olmazsa olmaz eğitimlerin başında gelen yüksekte çalışma eğitimine veriler eşliğinde farklı bir açıdan bakarak neden yüksekte çalışma eğitimi almalıyız sorusuna cevap arayalım. Bakalım veriler bize neler söyleyecek…

Yüksekte çalışma olayı nedir anlayabilmek için, ilk bilinmesi gereken, hangi yükseliğin yüksekte çalışma olarak kabul edileceğidir, bu konuda iki farklı değer bulunmakta;

  • Avrupa’da yüksekte çalışma başlangıç noktası: 1,8 metre
  • Amerika’da yüksekte çalışma başlangıç noktası: 1,2 metre
  • Kanada’da yüksekte çalışma başlangıç noktası: 3 metre

olarak kabul görmüş ve bu yükseklikten itibaren, kişisel koruyucu donanım giyme zorunluluğu vardır.

Yüksekten Düşme İş Kazası Oranları

Yüksekten Düşme İş Kazası Oranları

Bu tabloya baktığımızda inşaat iş kolunda 2014,2015 ve 2016 yılları içerisinde meydana gelen ölümlü iş kazalarının %42 si gibi çok büyük bir oranı yüksekten düşerek hayatını kaybedenler oluşturmuştur.

Yüksekliklere Göre Ölüm Oranı

Osha tarafından yapılan istatistikte, 3,4 metreden daha yukarıdan düşen kişilerden %85’i ölümle sonuçlanmıştır.

Düşmelerin Yüksekliğe Göre Dağılımı

Düşmelerin Yüksekliğe Göre Dağılımı

Grafiği incelersek, 3 metreden itibaren düşmelerin arttığı ve bir önceki verimizle kıyasladığımız zaman ise bu düşmelerin %85 oranında ölümle sonuçlandığını unutmayınız.

Düşme Şekilleri

Düşme Şekilleri

Bu grafiğe baktığımızda ise 3 te 1 oranında iskeleden düşmenin olduğu, yine 3 te 1 oranında çatıdan düşmenin olduğu istatistiki veriler görülmekte.

Yüksekte çalışma sonucu yaralanmalar ve ölümleri engellemek nispeten elimizdedir. İlk olarak yüksekte çalışacak kişinin profilin iyi seçmeliyiz bu kişi yada kişilerde;

  • Yükseklik korkusu
  • Baş dönmesi
  • Görme kusuru
  • Şeker hastalığı
  • Epilepsi
  • Yüksek tansiyon
  • Denge kusuru veya bozukluğu

gibi kronik bir rahatsızlığı olmamalı.

Bundan sonra yüksekte çalışacak kişiler ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu almalı ve yüksekte çalışma eğitiminden geçmeli.

Bu aşamalarda tamamlandıktan sonra sıra geldi kişisel koruyu donanım ve çalışma alanlarının düşme tehlikesinden uzaklaştırılmasına.

Daha önceki yazılarımızda yüksekte çalışma için alınması gereken koruma yöntemlerinden bahsetmiştik. Bu yazılarımızda ki kurallara uyulup gerekli eğitimler alındığı takdirde, yüksekte güvenle çalışma koşulları sağlanmış olacaktır.

Şahin Akademi olarak, Bursa ve çevre iller başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine yüksekte çalışma eğitimi hizmeti vermekteyiz. Bizlere iletişim adreslerimizden ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir