Sara Epilepsi Krizi Geçiren Birine Nasıl Yardım Etmeli

Hayatımızın bir döneminde mutlaka bayılan biri görmüşüzdür ve etrafta biriken kişilerden de sara krizi geçiriyor gibi şeyler işitmişizdir. Evet bu sefer ki yazımızın konusu ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı her 100 kişiden 1 kişi olan epilepsi yani diğer bir adıyla sara ve sara krizi geçiren birine nasıl bir ilk yardım uygulaması yapabiliriz bunları öğreneceğiz.

İlk olarak bilmemiz gereken şey epilepsi nedir?

Epilepsi nöbeti yada krizi, beynin normal çalışmasının, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal aktivite sonucu bozularak meydana gelen klinik bir durumdur. Halk arasında sara hastalığı olarakta bilinen epilepsi, kendisini gelip geçici bilinç kaybı ve farklı özellikteki belirtiler ile göstermektedir. Kişinin tek bir kez nöbet geçirmesi ona epilepsi tanısını koymak için yeterli değildir.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi oldukça yaygın görülen bir hastalıktır ve cinsiyetlere göre görülme sıklığında herhangi bir fark yoktur. Çocuklarda 16 yaşına kadar, yaşlılarda 65 yaşından sonrasında görülme sıklığı artmaktadır, ve çocuk nörolojik hastalıkları arasında en sık görülen hastalıktır.

Sara hastalığı hakkında genel bir bilgi verdikten sonra gelelim sara krizinin belirtileri neler olduğuna. Sara krizini belirtileri arasında hastanın daha önceden almadığı kokuları alması sayılabilir, yine ani adele kasılmaları da bu belirtiler arasındadır. Bazen hasta bağırabilir, ani bir şekilde bilincini yitirerek bayılabilir. Genel adele kasılmaları olabilir, 15-20 saniye kadar soluğu kesilebilir. Sonrasında sesli nefes alma, aşırı tükürük salgılanması görülebilir. Hastanın bilinci yerine geldiğinde şaşkın halde etrafına bakınır, uykulu bir hali vardır gibi özellikler sara krizini tanımlaya yeterli gelecektir.

Peki böyle bir durumda yani epilepsi krizi yada bilinen adıyla sara krizi geçiren birine ilk yardım uygulamaları nasıl olmalıdır, gelin hep beraber öğrenelim…

  • Her ilk yardım uygulamasında yapmamız gereken ilk şey güvenlik önlemini almaktır, bundan bir kaç gün önce seyir halinde trafikte ki bir kişinin aniden bayılmasına şahit olan trafik polisleri ani bir refleksle sürücüsü bayılan aracın yanına gittiler ve olaya müdahale ederek hastanın hayatını kurtardılar. Yine böyle bir durum olması dahilinde ilk olarak alınması gereken şey, emniyet tedbirleri olmalıdır.
  • Sara krizi geçirdiği teşhisi koyduğumuz hastanın sara nöbeti geçmesini sabırla beklemeliyiz, bu sırada hasta bağlanmaz, kilitlenmiş çenesi açılmaya zorlanmaz.
  • Herhangi bir madde koklatılmaz, ağızdan yeme ve içme girişimleri yaptırılmaz.
  • Hastanın kendisini yaralamamasına dikkat edilir, başını çarpmaması için yumuşak yastık benzeri malzeme konulur.
  • Düşme sonucu yaralanma varsa tedavi uygulanır, kusmaya karşı tedbirli olunur.

Görüldüğü gibi herhangi bir zamanda yada mekanda, epilepsi krizi teşhisi koyduğumuz durumlarda yapmamız gereken durumlar yukarıda listelediğimiz gibidir. Sanılanın aksine, bayılan kişinin çenesini açmak için zorlamıyoruz, zorla bir şeyler yedirip içirmeye çalışmıyoruz. Sadece krizin kendi seyrini tamamlamasını bekliyoruz, güvenliği sağlıyoruz ve sonra ki adımlara hazırlık yapıyoruz.

Bundan sonra bu tarz bir belirtiler gördüğünüzde artık neler yapacağınızı biliyorsunuz. Şahin Akademi olarak Bursa ve çevre iller de ilk yardım eğitimi hizmetini almak için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir