Rentek Manevrası Nedir?

Rentek manevrası; İlkyardım sınavlarında soru olarak karşımıza çıkan ve de sürücülerin muhakkak bilmesi gereken ilk yardım konularından ve acil müdahale manevralarının başlıcalarından birisidir.

Rentek manevrası hakkında bilinmesi gerekenlerin olduğu bu yazımız da bir de uygulama videosu ile rentek manevrası nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız.

Rentek manevrası, genel olarak kaza yapmış kişiyi araç içerisinden çıkartma olarak bilinir ve de burada ki amaç kazazedenin omuriliğine zarar vermeden çıkarmaktır.

Rentek manevrası ne zaman uygulanır konusunda ise kazazedenin bilinci olmayıp soluk alıp vermesi durmuş ise yada kaza yapan araçta patlama, yangın vb. tehlike riski var ise, rentek manevrası uygulanır ve kazazede araçtan çıkarılır.

Rentek Manevrası Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

1- Kaza mahalli etraflıca değerlendirilir, patlama ihtimali, yangın tehlikesi var mı, akaryakıt sızıntısı yahut gaz sızıntısı var mı dikkatlice kontrol edilir.Çalışan kontak varsa kapatılır, el freni çekili değilse çekilir. Değerlendirme sonrasında çevre ve ilk yardımı uygulayacak kişinin güvenliği sağlanır.

2- Güvenliğin sağlanmasından sonra kazazedenin bilincinin açık olup olmadığı kontrol edilir. Omuzlarına hafifçe dokunarak, ”iyi misiniz? Beni duyuyor musunuz?” gibi sorular sorulur ve tepki alınmadığında bilinci kapalı olduğu anlaşılır ve hemen çevre de bulunan kişilerin 112′ yi araması istenerek ambulans aratılır.   

3- Bundan sonra ki aşamada kazazedenin solunum yapıp yapmadığına bakılır. Bunu anlamak için elimizi kazazedenin göğsünün üzerine koyarak 10 saniye kadar  (Bak-Dinle-Hisset) gözlem yapılır. Bekleme süresince kazazedenin solunum yapmadığını anlarsak, 112’yi kimseye arattırmadıysak tek isek şimdi 112’yi kendimiz ararız ve artık acilen kazazedenin araçtan çıkarılması gerekir.

4- Kazazedeyi araçtan çıkartmak için ilk olarak, kazazedenin ayakları kontrol edilir, herhangi bir yere sıkışma var mı yok mu gibisinden emin olunur ve emniyet kemeri takılı ise açılır.

5- Yaralıyı bağlayan hiç bir sistem kalmadığında, hasta/yaralıya yan tarafından yaklaşılır ve bir elle kolu diğer elle de çenesi kavranarak boynu tespit edilir ( Hafif hareketle)kendinize yakın olan kolu diğer kolunun altından geçirdikten sonra elinizle sabitleyip, çeneyi ve kafayı da elinizle sabitleyerek kendinize doğru çekerek dışarı çıkartıyoruz.

6- Rentek manevrasında önemli olan baş-boyun-gövde hizasını bozmadan yaralıyı araçtan dışarı çıkartmaktır.

7- Araçtan çıkarılan kazazede yavaşça yere yada sedyeye yerleştirilir.

Rentek Manevrası Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Teorik olarak öğrendiğiniz rentek manevrasının uygulama videosu sayesinde, kaza mahallinde solunum durması ve patlama riski durumlarında yaralıyı araçtan çıkarmak için yapılması gereken işlem bu şekildedir.

 

İlkyardım sınavında yer alan rentek manevrası için örnek soru;

       

            Rentek manevrası aşağıdaki durumlardan hangisinde kullanılır ?

a-) Trafik kazası geçiren kişiyi taşımada

b-) Araç içinde yaralıyı taşımada

c-) Karşılıklı durarak taşımak gerektiğinde

d-)Sedye üzerine yerleştirmede

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir