Ofiste Yangın Anında Yapılması Gerekenler

Yangın felaketi insanların hem canına hem malına kasteden en kötü felaketlerden biridir. Yaz aylarında ne yazık ki orman yangınları sonucunda akciğerlerimiz yanmakta ve geleceğimiz tehdit altına alınmakta. Maalesef ki yangın hayatın bir gerçeği ve bu yazımız da ofiste yangın çıkması durumunda neler yapılması gerekir anlatacağız…

Yangın Tatbikatı

Yangın Tatbikatı

Malum iş yerlerimiz de ofislerimiz de çok sayıda masa, sandalye, ofis mobilyaları, dosya, klasör gibi eşyalar bulunmakta ve bunların hepsi de yangın da ilk olarak yanacaklar arasındadır. Olası bir yangın durumunda bu saydığımız eşyalar bir çok tehlikeye mahal verebilir. Eğer ofiste yangın anında neler yapmak gerekir bilirsek bu tür felaketlerin önüne geçebilir en az zararla sıyrılabiliriz. Bu yüzden iş yerlerin de senede en az bir kez yangın eğitimi ve tatbikatı yapılmalı ve ofis çalışanların bilinçlenerek bu durumların üstesinden gelinmesi öncelikle temennimizdir.

Evet, ofiste yangın anında yapılması gerekenler nelerdir sırasıyla öğrenelim…

Kesinlikle panik yapmamalısınız

İnsanoğlunun kendisine yapabileceği en büyük zararlardan birisi panik yapmasıdır. Bir çok felaket olaylarında sadece insanların panik yapmalarından ötürü felaketlerin zarar boyutları artmaktadır. Panik olmak, kişiler de beklenmedik durumlar da aniden ortaya çıkan korku ve endişe duygusudur. Panikle baş etmenin yollarından birisi de beklenmedik durumlara karşı mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmaktır. Yangın tatbikatlarının yapılması da bu sebepten ötürüdür. Her yapılan yangın tatbikatında, karşımıza çıkabilecek bu tür durumlar da nasıl hareket etmemiz gerektiği gittikçe refleks haline gelir ve soğuk kanlılığı korumak mümkün hale gelir.Bu yüzden panik ile baş etmek son derece önemlidir.

Yangını haber vermelisiniz

Ofiste yangın olduğunu gördüğünüz anda ilk olarak sakin kalmalı ve eğer bir yangın alarm butonu varsa hemen ona basmalısınız, eğer ofiste yangın alarm sistemi yada ikaz sistemleri yoksa, o zaman bizzat kendiniz ofiste çalışan diğer kişilere bizzat haber vermelisiniz. Ofiste yangın dedektörleri ve herhangi bir yangın anında bakımları ve periyodik kontrolleri zamanın da yapılmış ise devreye girecektir, lakin siz yangını gördüğünüz anda sirenlerin çalmasını beklemeden yangın butonuna basmalı ve herkesi yangın durumuna sokmalısınız.

Derhal ofisi terk etmelisiniz

Yangınla karşılaşma durumların da sık yapılan hatalardan birisi de, kişilerin kendisini güvene alma amaçlı balkon gibi yerlere çıkmaları yada yanlış müdahale de bulunmalarından kaynaklanmaktadır. Yangın eğitimi ve tatbikatlarında öğretilen ilk şeylerden birisi de yangın sirenin yada yangın olduğu haberini alır almaz, ofisi mümkün olan en kısa süre de terk etmek ve de toplanma alanında bir araya gelmektir. Yangın’a müdahale etmek için belirlenen ekiplerin, hangi tür yangına ne şekilde müdahale edeceği belirlenmiş olmalıdır.

Eğer belirlenen ekipler dışında yangına bilinçsizce müdahale edilirse, yarardan çok zarar getireceği bilinmeli ve bu konuda personel bilinçlendirilmeli.

Acil çıkış merdivenlerini kullanmalısınız

Yangın anında genellikle elektrik sistemleri zarar görür ve bu yüzden elektrikle çalışan asansör yada yürüyen merdivenler gibi sistemleri kullanmak son derece tehlikelidir. Bu yüzden kullanmanız gereken yer acil çıkış merdivenleri olmalıdır ve ofisten kendinizle beraber kurtarmak isteyeceğiniz yük en fazla taşıma gücünüz kadar olmalıdır. Yangın anında sorumlu ekiplerin yönlendirmelerine dikkat ederek panik yapmadan tahliye için acil çıkışları kullanmalısınız.

Yangın anında iş bölümü

Yangın anında ofiste ilk olarak kurtarılacak olan eşyaların kurtarılması ve çalışanların tahliyesi için oluşturulan ekipler için yangın tatbikatları sayesinde deneyim kazandırmak çok önemlidir. Yangın anından kurtarılacak eşyalar için en sondan başlanarak hem eşya hem de içeride kişi kalmış ise kişilerin tahliyesini sağlar. Yine yangın anında ilk yardım ekibi de kendi üzerlerine düşen görev ve yükümlülükleri eş zamanda koordineli bir şekilde yapmalıdır.

Tüm prosedürler tam doğrulukla uygulandığında, toplanma alanında çalışan kişi sayımı ve eksik tespitleri yapılması, yangının boyutuna göre İtfaiye ve Ambulans gibi birimlere haber verilmesi sağlanmalıdır.

Yukarıda saydığımız tüm bu işlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmeleri için yılda en az bir kez yangın eğitimi tatbikatı kurumca alınması ve de personelin yangın eğitimlerine gönderilerek bilgi düzeylerinin artırılması sağlanmalıdır.

Şahin Akademi olarak, Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Bilecik, Yalova, İstanbul, Çanakkale, Kütahya, Eskişehir illeri dahil olmak üzere, Türkiye’nin her bir köşesinde yangın tatbikatı eğitimleri vermekteyiz.

Yangın Eğitimi ve Tatbikatı Videomuz

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir