Mobil İskelelerde Yüksekte Çalışma

Yüksekte çalışma için bir çok ekipman kullanılmaktadır, bunlardan birisi de güvenli çalışma imkanı ve hareket kabiliyeti sağlayan mobil iskelelerdir.Mobil iskeleler diğer iskeleler gibi aynı malzemeleri kullanan lakin hareket kabiliyeti sağlayan tekerlekleri sayesinde kurulum ve söküm işlemlerinin diğer iskelelere göre daha kolay olan iskelelerdir.Her iskelede olduğu gibi mobil iskelelerde de çalışırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Mobil İskele

Mobil İskele

Mobil iskele ile çalışmadan önce, kullanılan iskelenin TS EN 1004 Standartına göre imal edildiğini kontrol etmenizi, eğer bir iskele satın alacaksanız, TSE sertifikası var mı kontrol etmeniz, güvenli çalışmanın ilk adımını oluşturacaktır. Hiç bir şekilde standartı olmayan merdiven altı üretim tabiri olan markaları almamanızı öneririz.

İskelelerde yapılan en büyük hatalardan birisi de yüksekliğe uygun olmayan iskele kullanımıdır. Bu tür durumlarda çalışan kendince farklı çözümler üretmekte ve buda iş kazalarının ana sebeplerinin oluşturmaktadır.
Standartlar gereği mobil iskele ile çalışma yapılırken iç mekanlar da 12 metreyi dış mekanlar da 8 metreyi geçmemelidir.
İskele kurulumuna geçmeden önce yapılması gereken ilk iş iskele elamanlarında hasar olup olmadığı ve tüm fonksiyonel hareketleri yapıp yapamadığı kontrolüdür.Yeni alınmış bir iskele bile olsa, bu ekipman kontrolü mutlaka yapılmalıdır, çünkü taşınma ve depolama sırasında malzemede ezilmeler yada yaralanmalar olabilmektedir.

İskele kurulumu ve sökümü yapılırken, mutlaka sertifikalı iskele kurulum elemanları çalışmalıdır. Kurulum ve sökümler de üretici firmanın planlarına uygun olarak işlemler yapılmalıdır.

Mobil iskele kurulumu ve sökümü en az iki kişiyle yapılmalı, kurulum yapılırken zeminin mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

İskele kurulumu ve sökülümü yapılırken mutlaka tekerleklerin kitlenmesi gerekmektedir.

Mobil iskele üzerinde emniyet kemeri kullanmak zorunlu mudur sorusuna cevap olarak iskelenin çalışma alanı korkuluklar tarafından çevrilmiş olmasından ötürü emniyet kemeri zorunluluğu olmamaktadır. Yine de iskeleden düşme durumlarında yapılacak bir risk analizi sonrasında kullanma gerekliliği doğmaktadır.

Mobil iskele üzerinde çalışırken yaralanmalar şu üç şekilde olmaktadır;

  • İskele devrilmesi sonucu yüksekten düşme
  • Uzanma ve eğilme gibi korkuluk seviyesinden dışarı çıkma sonucu düşme
  • İskeleye çıkış ve iniş sırasında gerçekleşen düşme

Yukarıda bahsedilen olaylardan herhangi birinin olması durumunda mobil iskele üzerinde emniyet kemeri takılması zorunludur. İlk iki durumda yatay ve dikey yaşam hattı kurulması gerekmektedir.

Şahin Akademi olarak yüksekte çalışma eğitimi hizmetimiz sayesinde, yüksekte çalışmak için gerekli olan sertifika ve eğitimi çalışanlarınıza sağlamış aynı zaman da işiniz de ki riskleri kaldırmış ve güvenle geleceğe adım atmış olacaksınız.
Bir sonraki yazımız da görüşmek dileğiyle.
Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir