İtfaiye Haftası – Ateş Kahramanları Farkındalık Haftası

Ülkemizde her yıl 25 Eylül ve takip eden hafta İtfaiye Haftası olarak kabul edilir ve yayın organlarında, okullarda ve çeşitli alanlarda bu haftanın anlam ve önemini içeren yayınlar ve bildirimler yapılır.

Yangın felaketlerine karşı halkımızın can ve mal güvenliğini sağlayan itfaiye teşkilatı her yıl kutlanan itfaiye haftası ile yangından korunma ve yangın güvenliği ile ilgili yayınlar yapar ve insanların yangın konusunda bilinçlenmesini sağlar.

Gelişmiş ülkelerde özellikle Japonya’da Yangın Korunum Haftası olarak değerlendirilen bu hafta, basın yayın organları tarafından çok fazla ilgi görür ve halk arasında yangın farkındalığı en yüksek düzeye getirilir.

İtfaiye Haftası

İtfaiye Haftası

İtfaiye haftasında amaçlanan, itfaiye hizmetlerinin ne olduğunu halkımıza anlatmak, yangın ve yangından korunma güvenlik önlemleri hakkında halkımızı bilgilendirmek ve çeşitli faaliyetlerle eğitmektir.Bir itfaiye teşkilatı ne kadar iyi olursa olsun, itfaiyenin başarısı yine halkın bilinç ve bilgi düzeyine bağlıdır. Nasıl ki ülkemizde ambulans yollarda iken herkes hassasiyet gösterip yol açıyorsa, itfaiye araçları içinde gerekli önem ve de yangın sırasında itfaiye personeline yardımcı olmak, yolda ki engelleri kaldırmakta tüm ülkemiz vatandaşları adına birinci önceliklerdendir.

Türk İtfaiyesi oldukça köklü ve şerefli bir geçmişe sahiptir, daha Amerika Birleşik Devletleri tarihte yok iken 1714 yılında kurulan itfaiyemiz o günlerden bugünlere kadar her geçen zaman varlığını ve gücünü arttırarak bugün sayılı kurumlardan birisi haline gelmiştir. Günümüz itfaiyecilik teşkilatı ise 25 Eylül 1923 tarihinde teşkil edilmiş ve 1714 yılında hangi gün kurulduğu tam bilinmediği için Cumhuriyet dönemi tarihi esas alınmıştır ve he yıl 25 Eylül ve haftası İtfaiyecilik Haftası olarak kutlanmaktadır.

İtfaiye teşkilatımız sadece yangın söndürmek ile görevli değildir, asansörde kalan kişileri kurtarmak, denize düşen araçları çıkarmak, çatıda kalan kediye indirmekten tutun, kuyuya düşen insanları kurtarmaya kadar bir çok hizmette bulunmaktadır.

Yangın felaketlerinde ortaya çıkacak can ve mal kaybı gibi zararları önlemenin ve azaltmanın yegane yolu yangına sebep olacak faktörleri ortadan kaldırmak ve yangına hemen müdahale edebilmeyi sağlayacak tedbirleri almaktır. Tedbir almak yangını söndürmekten daha ucuzdur, bu yüzden yangın güvenlik önlemleri ne kadar yeterli olursa çıkacak yangın sayısı ve de yangından doğan zararlar o nispette az olur.

Günümüzde itfaiye teşkilatı, yangın söndürmek ve yangın güvenlik önlemleri konusunda öncü kuruluşlardan biri olmuştur, çıkarılan yangın yönetmelikleri ve fabrikalara uygulan yangın tesisatlarına olur vermeleri gibi bir çok değerli vazifeleri vardır.

İtfaiye Haftası, yangın farkındalığını arttırmak ve yangın güvenlik önlemleri hakkında kalın bilinçlenmesi adına kutlanan ve son derece değerli bir haftadır. Bu haftanın önemini biliyor ve vefakar itfaiye teşkilatı çalışanlarına sonsuz teşekkür ve yaptıkları ulvi vazifeye saygı duyuyoruz.

Yangın farkındalığını arttırmaya yönelik bu yazımızla bizimde çorbada bir tuzumuz olsun isteriz. Şahin Akademi olarak yangın tatbikatı eğitimlerimiz ile yangın farkındalığı ve yangından korunma yöntemleri üzerine eğitimlerimiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir