İstatistikler Eşliğinde Yangına Derinlemesine Bakış

Yangın, ister orman yangını, ister iş yeri yangını, ister konut yangını olsun, her türlüsü halk arasında paniğe, can ve mal kaybına yol açan gerekli tedbirlerin alınmaması dahilinde zarar boyutunun daha da arttığı felaketlerin başında gelir.

Bu yazımız da yangın gerçeğini İstanbul İtfaiye’nin 2010 – 2015 yılları için hazırlamış olduğu istatistiklere göre yakından bakacağız ve durumun önemini kavramaya çalışacağız…

2010 – 2015 Yılları Arasında Çıkan Yangın Sayıları

Yıllara Göre Yangın Sayıları

Yıllara Göre Yangın Sayıları

Tabloda yer alan iki tanım var;

Yapısal Yangınlar: Genel olarak konut, bina, araç yangınlarıdır, can ve mal kaybının olabileceği, kurtarma gerektiren durumlardır.

Yapısal Olmayan Yangınlar: Ot, çöp, çöp konteyneri, metruk alan gibi, mülk-eşya özelliği taşımayan yangınlar.

Tabloyu incelediğimiz de yapısal ve yapısal olmayan yangınların toplamı 2010 yılında 20 bin civarında iken 2015 yılında ise bu rakam 27 bin rakamına ulaşmakta.

Daha anlaşılır bir ifade kullanırsak 2015 yılında günde ortalama 74 adet yangın olayı yaşanmakta.

Yangınların Meydana Geliş Saatleri

Yangınların Meydana Geliş Saatleri

Bu tabloda ise 2014 ve 2015 yıllarında meydana gelen yangınların hangi saatler aralığında olduğu görülmektedir.

Bu tabloya göre Öğlen 12 ile Gece 12 arasında tüm mevcut yangınların %70’i gerçekleşmektedir.

Ortlalama Yangına Varış Süreleri

Ortlalama Yangına Varış Süreleri

Bu tabloda ise yangın olaylarına itfaiyenin 5-6 dakika gibi bir sürede olay yerine vardıkları görülmekte, aynı tabloda yer alan ambülans varma süreleri ise geçen yıllara göre 8 dakikadan 7 dakikaya indiği görülmektedir.

Yangın Meydana Geliş Sebepleri

Yangın Meydana Geliş Sebepleri

Yangınların çıkış sebepleri incelendiğinde ise %40 oranında Sigara, %25 Elektrik Kontağı, %8 Kasıtlı olarak, %5 Ütü, Ocak, Ev Aletleri, %4 Çocukların ateşle oynaması gibi veriler bulunmakta.

Vermiş olduğumuz 4 tablo ve içinde ki veriler oldukça önemli.

  • İstanbul’da her iki günde bir işyeri, fabrika yanmakta
  • Yangınlar en çok gündüz 12 ve gece 12 saatleri arasında meydana gelmekte
  • Sigara sağlığımızı tehdit ettiği gibi bir de yangın çıkış kaynağı olarak %40 sebeptir
  • Yangın meydana geldiğinde iftaiyenin gelmesi 6 dakika, ambulansın gelmesi ise 7 dakika olmakta

Buradan çıkarılacak dersler nedir derseniz;

  • Fabrikalar da mesai saatlerinde özellikle akşam vardiyalarında kesinlikle sigara içilmesi yasaklanmalı.Sigara içme alanları oluşturularak güvenliği sağlanmalı
  • Yangın durumunda itfaiyenin ve ambulansın gelmesi minimum 6 dakika tutmakta ve bu süre, yangın gibi hızlı yayılan bir felaket için oldukça uzun bir süre. Bu yüzden yangın alarmı sistemleri ve yangın söndürme sistemlerini iş yerlerimiz de uygulamalıyız
  • Her dört yangının biri elektrik kontağından çıkmakta ve bu tür durumların yaşanmaması için elektrik tesisatının periyodik kontrolleri ve exproof malzemeden sistemler kullanmak faydalı olacaktır.
  • Yangın dolaylı yaralanmalarda ve zehirlenmelerde acil müdahale yöntemleri muhakkak uygulanmalı, önceki yazılarımız da yazdığımız ilk 5 dakika içerisinde yapılan acil ilk yardım müdahalesi ölümlerin önüne geçebilmekte, tabloda yer alan verilere bakıldığında ise ambulansın 2015 yılında ortalama varış süresi 7 dakika olmakta. Kısacası geri dönülmez yollara girmeden ilk yardım eğitimi alınmalı ve ister ev ister iş yerleri olsun muhakkak acil müdahalede bulunulmalı.
  • Yine elektrikli ev aletleri ve çocukların etkisiyle meydana gelen yangınlar hem can kaybına hem de mal kaybına neden olmakta ve bu konular da gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir

Sonuç olarak yangın hayatımızın bir gerçeği, İstanbul gibi bir şehirde her gün ortalama 74 yangın meydana gelmekte, her ne kadar itfaiye teşkilatları, personel ve araç sayılarını arttırsalar da kişisel ve kurumsal bilinçlenme ile anında müdahale etmek, ortaya çıkacak felaketleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Şahin Akademi olarak, Bursa ve Türkiye’nin her bölgesinde, ilk yardım eğitimi, yangın tatbikatı ve eğitimleri, yangın risk analizleri faaliyetlerinde bulunmaktayız. Sahip olduğumuz uzman kadro ve tecrübemizle risk analizleri yapılmakta ve gerekli tedbirlerin alınması için rehberlik yapılmaktadır.

Güzel günlerde ilerlemek dileğiyle, bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere…

Yukarıda yararlanmış olduğumuz tabloların orijinal verisi için tıklayınız.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir