İşletmenize Değer Katmak İçin Neler Yapabilirsiniz

Her işveren işletmesine değer katmak ister, bu değer katmanında çeşitli yolları vardır. Kimisi işletmesine kalifiye eleman alır, mühendis kadrosunu güçlendirir, kimisi son model makine, teçhizat, ekipman alır ve işletmesine değer kattığını düşünür. Bir bakımdan da doğrudur, daha çok bilgiye sahip, daha çok yeni ekipmana sahip işletmeler, daha verimli sonuçlar alabilmektedir.

Lakin atlanan bir durum var ki, aslında hepsinin temelinde yatıyor. Güvenli çalışma ve personelin güvenlik konusunda bilgili olması.

Siz istediğiniz kadar son teknoloji makine yatırımı yapabilirsiniz, ama işletmeniz de yangın güvenliği için gerekli yatırımı yapmamış iseniz, o övündüğünüz makineler bir anda kül olabilir. Daha kötüsü ve kimsenin istemediği ise can kaybı ve yaralanmalar olacaktır.

Yine başarılı bir müteahhit olabilirsiniz, büyük bir inşaatınızda iskele ihtiyacınızı karşılamak için bir çok firmadan teklif toplamışsınızdır. Sırf ekonomik olması sebebiyle kalitesiz malzeme kullanan ve işini denetlemeyen firmalarla çalışmak size kar değil zarar getirecektir.

Mühendislik hesapları olarak çok az kişi yaşanacak olumsuz durumları hesaba katar. Siz katsanız bile diğer teklif veren firmalar katmadığı için rekabet etmekte zorlanırsınız. Durum böyle olunca ister istemez siz de bu problemleri göz ardı etmeye başlıyorsunuz. Güzel güzel çalışırken bir anda bir personeliniz iş kazası geçirmesi, hem o personeli hem onu hastaneye götürecek kişi tarafından zaman kaybı olacak ve kar yapayım derken günü zararla kapatacaksınız. Ve dediğimiz gibi keşke her sorun maddi olarak kayıp olsa.

Eğer işletmenize değer katmak istiyorsanız, işletmenizin iş güvenliği, işinizde çalışan personelinize önem vermelisiniz. Bilinçli bir iş hayatı öncelikle eğitimle başlar. Risk analizlerinin iyi yapıldığı, gerçekçi tatbikatların yapıldığı, yüksekte çalışma konularında gerekli eğitim ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı bir iş hayatında, hem çalışanlarınız hem de işletmeniz verimli bir şekilde ilerleme gösterecektir.

İşletmenizi güvenle büyütmek istiyorsanız şu adımları mutlaka yapmalısınız;

  • İşinin ehli kişilerce risk değerlendirmesi
  • Tüm personelin gerçek manada fayda göreceği iş güvenliği eğitimleri
  • Kanunlarca belirlenen sayıda ilk yardım eğitimi almış personel istihdamı
  • Yangın risk analizi, yangın eğitimi ve gerçekçi yangın tatbikatı
  • İşletmenizde meydana gelecek felaketlere karşı arama kurtarma tatbikatları
  • Deprem bilinçlendirme ve deprem tatbikatları
  • Yüksekte çalışma durumlarınız var ise güvenli yüksekte çalışma eğitimi
  • Çalışanların iş güvenliği kültürleri ve bilgi birikimlerinin sürekli arttırılması
  • Kurum içi eğitimlerin, gereksiz bir harcama değil, işinize yaptığınız yatırım olarak görülmesi…

Görüldüğü gibi işinize değer katmak için sadece eğitim ve bunun iyi kavranması oldukça önem arz etmektedir. Şahin Akademi olarak yeni yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir