İş Güvenliği İçin 10 Altın Kural

İş hayatı, içerisinde riskler barındıran, dikkati bir an olsun elden bıraktırmayacak şekilde çalışmayı prensip edinmeyi gerektiren bir tempoda geçmektedir. Bir anlık dalgınlığın nelere mal olduğu konusunda sayısız örneğin olduğu çalışma hayatınızda kendinize rehber edineceğiniz 10 kuralı listeledik ve detaylandırarak bu kuralları iş hayatınıza adapte etmenizi ve uygulamanızı istiyoruz. Hep beraber bu iş güvenliği için 10 altın kural nedir öğrenelim…

1.Yapılacak İşteki Riskleri Değerlendirin ve Risk Alarak Hiç Bir iş Yapmayın

Yapacağınız ne olursa olsun, doğru soruyu sorarak doğru cevaplar almanız gerekir. Burada ki doğru soru şu, yapacağım bu işteki riskler nelerdir? Eğer bu soruyu sorduğunuzda riskleri belirlemeye başladığınızda göreceksiniz ki, daha önce ne kadar bilinçsizce iş yaptığınızı anlamış olacaksınız. Yaptığınız risk değerlendirmesi sonrası alacağınız tedbirler ile daha güvenli bir iş hayatına adım atmış olacaksınız.

2.Sahanızı Temiz ve Düzenli Tutun. Temiz ve Düzenli Saha Emniyetli Sahadır.

İş hayatında sadece işi değil aynı zamanda çalışanların karakterlerini de göreceksiniz. Kimi çalışan vardır tertipli, tüm alet ve edavatları yerinde, çalışması bittikten sonra etrafını toparlayan ama kimi çalışanda var, her şey her yerde, dağınık, ayağının takılıp düşebileceği bir çok malzeme olan iş sahasında çalışma yapan gibi… Eğer çalışma sahanızı temiz ve düzenli tutarsanız, tahmin edemeyeceğiniz bir çok risk faktörünü elemine etmiş olacaksınız. Bu yüzden mottomuz temiz ve düzenli saha emniyetli sahadır.

3.Yapılacak İş İle İlgili Gerekli İş izinlerini Alın.

Her ne iş yapıyorsanız gerekli işe başlama izinlerini, amirlerinizden ve yetkili kişilerden almanız gerekmektedir. Risk faktörü yüksek işlerde, izinsiz yapılan çalışmalarda bugüne kadar bir çok istenmeyen durum yaşanmıştır. İş emri alınması sırasında, çalışan personelin ön göremeyeceği riskler yetkililerce bildirilmiş olacak ve beklenmedik durumlarda yapılacak eylemler için hazırlıklı olunulmuş olacaktır.

4.Göreviniz Dışında Hiç Bir İş Yapmayın ve Hiç Bir Makinayı Kullanmayın

En çok yapılan hatalar arasında görevi dışında başka iş yapan personelin neden olduğu hatalar bulunmaktadır. Bir kaç örnekle bu durumu açıklayalım, mesela tavan vinciyle fabrikaya malzeme taşıması yapan, sapancı yada vinç operatörünün yapması gereken bir işi, başka bir çalışan iş yürüsün diye yapmaya kalktığında tecrübesiz olması veya riskleri hesap edememesi neticesinde vinç ile kaldırdığı malzemelerin düşmesi, düşen malzemelerin karşıt kuvvetleri neticesinde tavan vincinin tepe taklak olması içten bile değildir.

Yine en çok yapılan ve çalışan personeller arasında en çok kullanılmayı istenen ekipmanların başında forklift gelmektedir. Forklift operatörünün yerine iki saniye şunu şuraya çekeyim diyerekten yapılan eylemler sonucunda bir çok iş kazası meydana gelmektedir. Sonuç olarak göreviniz dışında hiç bir işi yapmayın ve makinayı kullanmayın.

5.Doğru, Emniyetli, Standart Makina, Elaleti ve Ekipman Kullanın.

İş ortamlarında en çok karşılaşılan iş kazalarının ana sebeplerinden birisi de elektrik kaçaklarından olmaktadır. Standartlara göre imal edilmemiş, merdiven altı tabiri yapılan el aletleri yada ekipmanlarla yapılan işlemlerde bu risk her zaman bulunmaktadır. Günümüzde iş güvenliği artık çok önemli olmakta ve ağaç sanayi yada metal sanayisinde sıkça kullanılan testere benzeri aletlerde, makineye el kaptırmayı önleyen sistemler geliştirilmektedir. Bu yüzden standartlarca imal edilmiş ve kontrolleri yapılmış makineler kullanmayı tercih ediniz.

6.Her Kullanımdan Önce Makina, Ekipman ve Elaletlerini Emniyet Yönünden Kontrol Edin

İş ekipmanlarının yıllık periyodik kontrolleri olduğu gibi, işletme içi, haftalık ve günlük kontrollerde aksatılmadan yapılmalıdır. Her ekipman kullanılmadan önce günlük periyodik kontrolden geçmeli ve yapılacak işte kullanımı, emniyet tedbirleri alındıktan sonra yapılmalı.

7.Gerekli Kişisel Koruyucu Ekipmanlarınızı Sürekli Kullanın

En büyük riskler en az önemsediğimiz anlarda meydana gelmektedir. Örnek olarak makine sanayisinde taşlama işlemleri sırasında koruyucu gözlük kullanmadığımız da gözümüze kaçan ufacık bir çapak bizi kör etmeye kadar götürebilecek sorunlara sevk edecektir. Yine koruyucu ekipmanlardan olan, eldiven, iş ayakkabısı olmazsa olmazlardandır ve hiç bir suretle bu ekipmanların giyilmesi atlanmamalıdır.

8.Çalışma Sahasında Araç Trafiğine Dikkat Edin

İş güvenliğine önem veren işletmelerde, araçların kullanacağı alanlar ve çalışanların kullanabileceği alanlar, bant yada boyama yöntemleriyle belirlenmiştir. Güvenli yürüme yolları dışında risklerin olunabileceği herkesçe bilinmekte. Lakin biliyoruz ki her yerde bu kurala uymak mümkün değil, örnek olarak, büyük bir enerji santrali inşasında bir yandan motorlu taşıtlar, bir yandan insanlar karma karışık bir ortamda çalışma yapmaktadırlar. Bu yüzden sınırların net çizilemediği yerlerde araç trafiğine gereğinden fazla dikkat etmelisiniz.

9.Vinç Yükleri Altına Girmeyin ve Yük Altından Geçmeyin

Vinçler ile çalışma yapılırken, yetkili personelin bu işlemi yaptığından emin olunmalı. Ayrıca, raylarda meydana gelebilecek, yada vincin kendisinde meydana gelecek ufak bir tekleme nedeniyle taşınılan yükün devrilmesi olası riskler içerisindedir. Yine vinç ile yükün hareket ettirilmesi sırasında hızın ayarlanamaması gibi olası durumlarda yine yükün devrilmesi büyük risk teşkil etmektedir. Bu yüzden vinç ile çalışma esnasında mümkün olduğunda çalışma sahasından uzakta olun ve yetkisiz kişilerin iş yapmasına izin vermeyin.

10.Emniyet Talimatlarına Uyun. Kendiniz ve Başkalarının Güvenliğini Gözetin

Her işe başlama öncesinde aldırılan iş güvenlik eğitimini saat doldurmak yada katılmış olmak için katılmayınız. Bu verilen bilgilerin öncelikle sizi, sonra çalışma arkadaşınızı, sonrasında firmanızı ve ailenizi etkileyeceğini düşününüz. Yaşanan uzuv kayıplarında başta kendiniz dahil bir çok kişiye yük teşkil edeceğinizi ve herkesin bundan etkileneceğini göz önünde bulundurunuz.

Yukarıda saydığımız bu 10 maddelik listeyi ve açıklamaları bilmeniz iş hayatınız ve kendi hayatınız için oldukça faydalı olacaktır. Şahin Akademi olarak, sürdürülebilir iş hayatı için gerekli iş güvenlik eğitimleri ve sertifikasyon hizmetlerinden faydalanmak için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

 

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir