İlk Yardımda En Sık Yapılan Hatalar

İLKYARDIMDA EN SIK YAPILAN HATALAR

Ülkemizde her ne kadar istemediğimiz durumlar olsa da, yere yığılan biri gördük mü genç yaşlı herkes bir şekilde yardım etmek için koşar ve müdahalede bulunmak isteriz. Son zamanlarda sosyal deneyler çok sık olmaya başladı, genellikle yabancı ülkelerde yapılan, kötü giyimli birinin yere düşmesi sonunda kim yardım edecek, aynı durumu bu sefer iyi görünümlü birinin düşmesi durumunda kimlerin yardıma geleceği kayda alınarak, insanlık ölmüş mü ölmemiş mi anlamak üzerine gayri resmi sosyal deney yapılır.

Bu durumları bizim ülkemiz için düşündüğümüz de bizde herkes yardım etmek için koşar ama bu sefer de başka bir durum önem arzediyor. Acaba ilkyardım müdahalesinde bulunurken en sık yaptığımız hatalar nelerdir bu yazımızda bu konuyu işleyeceğiz…

İlkyardım müdahalesine ihtiyaç gereken durumlara adım başı rastlayabiliriz, önümüze yürüyen kişi bir anda düşebilir, bayılabilir, yada bir anda bir trafik kazasının ortasında kalabiliriz gibi bir çok kötü senaryo bulunmakta. İlkyardım müdahalesinin hayat kurtardığını  biliyoruz ama aynı zamanda yanlış uygulamanın da insan hayatını tehlikeye sokacağını bilerek, tıbbın temel prensibi olan “öncelikle zarar verme” kuralını her daim aklımızda tutmalıyız.

Yapmamız gereken ilk durum sakin kalmak olmalıdır, yaralının durum değerlendirmesini yaparken çevremizde ilkyardım konusunda daha eğitimli ve bilgili kimseler var ise onlara devretmeli, yok ise müdahaleye karar vermeliyiz. Bu durumda doğru değerlendirme hayati önem taşımaktadır. Durum değerlendirmesi sonrasında yapılacak müdahale konusunda emin değilsek, yapılması gereken ilk iş yaralı tehlikeli bir ortamdaysa oradan doğru taşıma yöntemiyle uzaklaştırmak olmalıdır. Kısacası yapacağımız müdahaleden emin değilsek, yaralıyı tehlike ortamından doğru bir şekilde uzaklaştırmak ve de acil ilkyardım ekiplerine haber vermemiz gerekir.

BAYILAN KİŞİYE TOKAT ATMAK:

Kan basıncındaki düşme, açlık, büyük üzüntü, havasızlık gibi nedenler kısa süreli bilinç kaybına neden olabilir. Böyle bir durumda nabız ve solunum düzenli olarak işliyorsa, hasta sırt üstü yatırılıp ayaklar 30 cm yükseltilir ve hareketsiz bir şekilde yatması sağlanır. Bayılan kişi kalabalık ve kapalı bir alanda duruyorsa sakin ve açık bir alana çıkarılmalı, asla ama asla bayılan kişiye tokat atarak kendisine getirilmemeli.

 

SARA NÖBETİ GEÇİREN HASTAYA SOĞAN KOKLATMAK:

Nöbet geçiren epilepsi hastası ile karşılaştığımız durumlarda yapılması gereken ilk iş çevre güvenliğini almak ve hastanın kasılmaları sırasında kendisine zarar verebilecek durumları ortadan kaldırmaktır, başının altına battaniye, ceket gibi yumuşak malzeme koyarak başının yere vurup zarar görmesini engelleyebiliriz. Gözlükleri var ise çıkartırız. Etrafında zarar verecek malzemeleri uzaklaştırabiliriz. Ayılması için koklattığımız soğan, hastanın nefes almasına engel olabilir. Genel olarak bu tür nöbetler bir kaç dakika içinde geçer, bu yüzden beklemeli ve sağlık ekiplerine haber vermeliyiz.

 

HER BOĞULMA DURUMUNDA KALP MASAJI YAPMAK:

Boğulma olayları genel olarak suda boğulma olarak algılansa da yoğun dumana bağlı olarak boğulmalarda yoğun bir şekilde karşılaşılmaktadır. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk iş, bilinç ve solunum kontrol edilmelidir. Durum değerlendirmesi sonucunda problem var ise eğitimli kişilerce solunum ve kalp masajı yapılmalı. Karnına baskı uygulanmaz.

 

NEFES BORUSU TIKANMASI DURUMUNDA SIRTA HIZLICA VURMAK:

Nefes borusu kısa süreli tıkanan kişilere yapılan en büyük hata hemen sırtına vurmaktır. Aslında olması gereken ise, tıkanma durumu yaşayan kişinin öksürüyor ise öksürmeye teşvik edilmesi, tamamen tıkandı ve kişi nefes alamıyor ise o zaman müdahale edilmesi gerekmektedir.

 

YANIKLARA VE YARALARA DİŞ MACUNU TÜTÜN, ŞEKER VB. SÜRMEK:

En eski halk alışkanlıklarından biri olan, yanık ve yaralara diş macunu sürmek gibi durumlar, kullanım amacı dışında yapılan müdahaleler fayda değil zarar getirecektir. Böyle bir durumda sürülen diş macunu, tütün ve şeker gibi benzeri maddeler, kuruduktan sonra tıbbi müdahale öncesinde temizleme çalışmalarında oldukça sıkıntılı durumlara sahne olmaktadır. Ayrıca derinin bütünlüğü bozulduğu için bu şekilde dışarıdan müdahaleler kolaylıkla enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. Küçük yanıklarda 20 dk. Suyun altında tutmamız ve ödem oluşabileceğini düşünerek saat, yüzük vb eşyaları çıkartmak gerekir. Yaralarda kanama var ise öncelikle kuru bir bez ile baskı uygulayarak kanamanın durdurulması gerekir.

Bu yazımızda verdiğimiz örnekler genel olarak karşımıza çıkabilen örneklerdir, bu örneklerin çoğaltılacağını bildiğimiz gibi, ülkesini seven her vatandaşın da ilkyardım eğitimi alması gerektiğini unutmamak gerekir. Eğitimlerimize gönüllü katılmak isteyenlerden ücret talep edilmemektedir

Şahin Akademi olarak, Bursa ilk yardım eğitimlerimiz hem bireysel hem de kurumsal olmak üzere yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir