İlk Yardım İle İlgili Bilinmesi Gereken Terimler Nelerdir

İlk yardım konularında bir çok makale yayınladık, aslında en başta yapılması gereken, ilk yardım konusu ile ilgili terimlerin neler olduğu açıklamak olmalıdır. Bu yazımızda bir nevi ilk yardım terimler sözlüğü gibi karşımıza çıkan ilk yardım tanımlarını listelemeye çalışacağız, vakit kaybetmeden başlayalım…

İlk Yardım Nedir

Herhangi bir kaza yada hayatı durumumuzu tehlikeye düşürecek durumda, sağlık görevlilerin müdahalesi oluncaya kadar, hayatın kurtarılması yada mevcut durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla yapılan müdahale.

Acil Tedavi Nedir

Hasta veya yaralılara, acil tedavi bölümlerinde, doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahaledir.

İlkyardım ve Acil Tedavi Arasındaki Fark Nedir

Acil tedavi ve ilk yardım arasındaki en temel fark, acil tedavi müdahalesini bu konuda ehliyeti olan yani doktor ve sağlık personeli gibi kişilerin yapıyor olması, ilk yardımı ise bu konuda eğitim almış herkesin olay anında sahip olduğu veya olmadığı malzemeler ile yaptığı hayat kurtarıcı müdahaledir.

İlk Yardımcı Kimdir

İlk yardım müdahalesini yapan, ilk yardım konusunda eğitim almış kişi yada kişilerdir.

İlk Yardımın Temel Uygulamaları Olan Koruma Bildirme Kurtarma Nedir

İlk yardımın temel uygulamaları olan ifade edilen Koruma, Bildirme Kurtarma kısaca (KBK);

Koruma: Kaza sonrası meydana gelen vaziyetin daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinin değerlendirilmesi ve oluşabilecek tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturma işlemine denir.

Bildirme: Olay yada kaza mümkün olabilen en hızlı bir şekilde telefon yada diğer iletişim kanalları aracılığıyla ilgili yardım kuruluşlarına bildirimesi işlemidir. Türkiye’de ilk yardım ihtiyacı olan her durum için araması gereken numara 112 acil hattıdır.

Kurtarma (Müdahale): Olay yerinde hasta veya yaralıya, durumunun kötüye gitmesini önlemek yada iyileştirmek amacıyla yapılan uygulama.

Hayat Kurtarma Zinciri Nedir 

Hayat kurtarma zinciri 4 halkadan oluşmaktadır bunlar sırasıyla;

  1. Sağlık kuruluşuna haber verilmesi
  2. Olay yerinde temel yaşam desteği yapılması
  3. Ambulans ekiplerinde müdahale yapılması
  4. Hastane acil servisince müdahale yapılması

İlk Yardımın ABC’si Nedir

İlk yardımın ABC’si olarak tarif edilen üç durum şu şekildedir;

A.Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi

B.Solunumun değerlendirilmesi

C.Dolaşımın değerlendirilmesi

Solunum Durması Nedir

Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücut için gerekli olan oksijenden yoksun kalmasıdır.

Kalp Durması Nedir

Bilinci kapalı bir kişinin kalp atımınının olmaması durumudur. Kalp durması belirtileri olarak kişide solunum olmaması, bilincin kapalı olması, hiç hareket etmiyor olması ve uyarılara tepki vermiyor olması kalp durması belirtileridir.

Temel Yaşam Desteği Nedir

Yaralı yada hastaya, yaşam kurtarmak amacıyla hava yolu açıklığı sağlandıktan sonra, solunumu veya kalbi durmuş kişiye, yapay solunum ile  akciğerlerine oksijen gitmesini, kalp masajı ile de kan pompalanmasını sağlamak amacıyla yapılan ilaçsız müdahale.

Hava Yolu Tıkanıklığı Nedir

Hava yolunun, solunum için gerekli olan havanın geçişine mani olacak şekilde tıkanma durumu.

Kanama Nedir

Damar bütünlüğü bozulması sonucunda, damar içinde ki kanın dışarı doğru akmasıdır.Dış kanama; kanın yaradan vücut dışına doğru akması, İç kanama; kanın vücut içerisinde akmasıdır, gözle görülmez.

Şok Nedir

Kalp – damar sisteminin, organlara yeterli miktarda kanlama yapamaması nedeniyle meydana gelen ve tansiyon düşüklüğü ile seyreden akut dolaşım yetmezliğidir.

 

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir