İlk Yardım Eğitimi Neden Önemlidir?

Bir saniye sonrasında başımıza ne geleceğini bilmediğimiz bir hayatta yaşıyor olmak ve ilk yardım eğitimi konusunda bilinçsiz olmak sanırım insanlar için en büyük çelişkilerden birisidir.

Hayat hızla akıp geçiyor, bu koşturmaca arasında başımıza yada birilerinin başına her saniye beklenmedik olaylar gelmekte ve bu olaylar sonucunda yaralanmalar olmakta. Düşünün toplu taşımada seyahat ederken bir anda otobüste biri yere düşüyor ve titremeye başlıyor… Herkes birbirine bakıyor, acaba ne oluyor diye. Kimileri yerde nöbet geçiren kişiye yardım yapmak istiyor ama ne yapacağını bilmiyor. İşte maalesef ki her an herkesin başına gelebilecek böyle durumlar için ilk yardım eğitiminin gerekliliği ortaya çıkıyor.

İlk yardım eğitimi daha okul sıralarındayken karşımıza çıkıyor ve günün birinde ehliyet almak istersek, mecburen bilmek zorunda olduğumuz konular arasına giriyor. Aslında yukarıda ki örnek gibi, oy kullanma nasıl ki bir vatandaşlık görevi ise ilk yardım eğitimi almakta zorunlu olmalı ve sınavından da geçmek öyle kolay olmamalı. Çünkü bu olay tüm toplumu ilgilendiren bir olay ve acil olarak çözümlenmeli.

İlk Yardım Eğitiminin Önemi

İlk Yardım Eğitiminin Önemi

Bu yazımızda ilk yardım eğitimi neden önemlidir buna değineceğiz…

Trafikte seyir ederken istediğiniz kadar usta şoför olabilirsiniz ama arkadan gelen bir dikkatsiz, alkollü yada hızlı bir araç duramayarak size çarptığından siz artık bir kazazedesiniz ve kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanan etkili bir ilk yardım ile ölümler önlenebilmektedir.

Kaza ölümleri istatistiklere bakıldığında; %10 oranında ilk beş dakika içinde, %55 oranında ise ilk yarım saat içinde gerçekleştiği görülmektedir.Kaza sonrasında ilk beş dakika içerisinde yapılacak olan etkili bir ilk yardım müdahalesi ile ambulans gelene kadar yaşanacak ölümlerin yarısı kurtarılabilir olduğu ortaya çıkıyor.

İlk yardım eğitimini sadece trafik kazası olarak düşünmemek gerekir, doğal afetler, denizde boğulma, dumandan zehirlenme, kesici alet yaralanmaları, yolda yürürken düşme, fabrikalarda gerçekleşen iş kazaları, yemek yerken soluk borusunun tıkanması… Kısacası yaşadığımız her türlü yaşamsal faaliyetlerin durmasına yönelik durumda uygulanacak olan ilk yardım eğitimi, hem kendimize, hem ailemize, hem çevremize, hem de insanlığa olan bir hizmet borcudur.

Maalesef ki çok yakın tarihte tüm insanlığı ve ülkemizi kahreden Emine Bulut cinayeti hakkında ülkece bir çok konudan sınıfta kaldığımız üzücü ve kahredici bir olay olarak tarihe geçmiş bulunmakta. Bir kadının ölmek istemiyorum çığlığı maalesef gözümüzün önünden gitmiyor. İnsanların olayın şoku ve bilinçsizliği ile bir kadının göz göre göre ölmesi hepimiz için bir utanç vesilesidir.

O gün sizin başınıza gelmeyen bu tür bir olay ve benzeri, başka bir gün size ve bir yakınınızın başına gelebilir. Çaresiz kalmanın ne demek olduğu öğrenilen anlara tanıklık etmemek için ilk yardım eğitimini muhakkak almalıyız.

Şahin Akademi olarak, Bursa ilinde Sağlık Bakanlığı onaylı olarak ilkyardım eğitimleri düzenlemekteyiz. Ayrıca çözüm ortakları ile çevre iller başta olmak üzere Türkiye’nin her bir köşesine ilk yardım eğitimi ve sertifikası verilmektedir. Detaylı bilgi için iletişimden bizlere ulaşınız.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir