İlk Yardım Dolabında Bulunması Gerekenler Nelerdir

İsteriz ki ne biz, ne de sevdiklerimiz herhangi bir kaza geçirsin, ama hayat ne yazık ki bu iyimser düşünceden oldukça uzakta. Bize düşen ise ister evimizde, ister iş yerimizde, isterse de arabamızda olsun, her ihtimale karşı hazırlık olmaktır. Bu hazırlık için de olması gereken iki durum söz konusu vardır, bunlarda ilki ilk yardım eğitimi almak ikincisi ise yaşanabilecek durumlara karşı ihtiyacımız olan ilk yardım malzemelerini barındıran ilk yardım çantası yada ilk yardım dolabına sahip olmaktır. Peki ilk yardım çantasında olması gerekenler nelerdir gelin hep beraber bakalım…

İlk Yardım Çantası

İlk Yardım Çantası

Kanamalı Durumlar İçin Gerekli Malzemeler

Evimizde yada iş yerimizde karşılaşabileceğimiz durumlardan birisi de kanamalı durumlardır. Genellikle evde isek kırılan cam yada bardak parçalarından dolayı bir yerlerimizin kesilmesi, yada iş yerimizde el aletleri neticesinde kesik oluşması neticesiyle kanamalı durumlar olur. Hiç istemediğimiz ise trafik kazası nedeniyle kanamalı yaralanma durumlarıdır. Bu gibi durumlarda ilk yardım çantamızda bulunması gerekenler arasında kanayan yaraya tampon yapabilmemiz için temiz ve geniş bir bez bulunmalı. Yine ufak kanamalı yaralanmalarda, yaranın mikrop kapmasını önlemek amacıyla antiseptik solüsyonlar, gazlı bez, pamuk, makas, hijyenik eldiven gibi ilk yardım malzemeleri bulunmalıdır.

Kırık, Çıkık ve Kemik Yaralanmaları

İnsan yaşamanın çocukluk ve yaşlılık döneminde sık sık karşısına çıkabilecek olan düşme ile kemik ve tendon zedelenmelerine karşı ilk yardım konusunda bilginiz yok ise müdahalede bulunmamak en doğrusu olacaktır, lakin yine de geniş bir bez, çengelli iğne gibi malzemeler olması halinde incinen kol gibi uzuvları vücuda sarmak yada sabitlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Yine trafik kazalarında boyun bölgesinde yaşanabilecek durumlar için boyunluk bulundurmak en kötü senaryo için iyi bir hazırlık olacaktır.

Böcek Isırmaları ve Zehirlenme Durumları

Böcek ısırmaları gibi durumlar, genellikle doğada karşılaşabileceğimiz durumlar olsa da, hiç umulmadık yerlerde mesela evlerimizin bodrum gibi nemli yerlerinde akrep gibi ürkütücü hayvanların ısırmaları ile de sonuçlanabilir. Böyle durumlara karşı hazırlık olmak için amonyak yada böcek ısırığına karşı etkili bir merhem bulundurmak oldukça yararlı olacaktır. Her ne kadar merhem ve amonyak bulundursakta, herhangi bir böcek ısırığı vakasında hiç vakit kaybetmeden doktora yada hastaneye gitmek en doğrusu olacaktır.

Yanık

Bir ilk yardım çantasında olmazsa olmazlardan birisi de yanık merhemidir. İster evimizde ister iş yerinizde sıklıkla karşılaşabileceğimiz durumlar arasında olan yanık vakalarında ilk yardım olarak uygulanabilecek merhem, doktor yada hastaneye gideseye kadar bizlere yeterli bakımı gösterecektir.

Hastalık Durumları

Sık yaşanan hastalık durumları arasında soğuk algınlığı, girip gibi vakalar için ilk yardım çantasında bir kaç ilaç bulundurmak faydalı olacaktır. En çok rastlanılan ağrı durumları içinde ağrı kesici haplar bulundurmak en kısa çözümler arasında yer almaktadır. Ateşli hastalık durumları için ateş düşürücü ilaçlar alınabilir, lakin ateşin 38 derecenin üstüne çıkması durumunda doktora gidilmesi yapılacak en yerinde uygulama olacaktır. Ateşi ölçmek için termometre bulundurulması da ilk yardım çantası için önemlidir.

Yolculuk Durumları İçin Gerekenler

Yolculuklarda kimisi keyif alabilirken kimileri içinde oldukça zorlayıcı olabilmekte. Özellikle uzun yolculuklarda yada deniz yolculuklarında sallantı etkisiyle bulantı, baş dönmesi yada baş ağrısı gibi durumlar sıkça olabilmekte. Böyle durumlar için üretilmiş ilaçları bulundurmak ve de kusma ihtimaline karşı poşet bulundurulması faydalı olacaktır.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir