İkaz Siren Sesleri ve Anlamları

Savaş filmi, nükleer saldırı yada bilim laboratuvarı filmleri izlediğinizde mutlaka bir siren sesi duyarsınız, film icabı diye pek umursamazsınız lakin oldukça önemli bir konu ve herkesin bilmesi gereken mühim bilgilerdendir. Bu yazımız da ikaz siren sesleri nelerdir, sesleri nasıldır ve ne anlama geliyor bunları öğreneceğiz…

İkaz siren sesleri

İkaz siren sesleri

SARI İKAZ

Düz siren sesi şeklinde 3 dakika süreli bir ses duyulur ve bu sesin anlamı hava saldırısı ihtimali olduğuna işaret eder. Bu sesi duyduğunuzda, bina içerisinde iseniz elektrik, su, gaz anahat bağlantıları kapatılmalıdır. Yanan bir soba, ocak varsa söndürülmelidir. Açık kapı, pencereler kapatılıp perdeler çekilmelidir, sığınak yada sığınma yeri hazır bulunmalıdır, kapalı kaplar içerisinde ki yiyecek ve içecekler sığınağa taşınmalıdır. Varsa maske, ilk yardım çantası hazır bulundurulmalı, yiyecek, giyecek ve işe yarayacak alet ve edavatlar hazırlanmış ise sığınağa taşınmalıdır.

Dışarıda açıkta olanlar, derhal evine yada iş yerine gitmelidir, evine yada iş yerine yakın olmayanlar ise gerektiğinde sığınmak için sığınaklara, yer altı geçitlerine, bodrumlara, duvar diplerine kısacası sığınmaya elverişli yerlere gitmelidirler.

KIRMIZI İKAZ

Hava saldırısı olduğunu bildiren kırmızı ikaz, 3 dakika süren yükselip alçalan dalgalı siren sesi ile duyurulur. Bu alarm duyulduğunda, sarı alarm çaldığında yapılması gerekenlerden eksik kalanlar tamamlanıp derhal sığınaklara gidilmeli. Tehlike geçti ikazı duyuluncaya kadar sığınakta sakince beklenmelidir. Bu alarm çaldığında dışarıda olanlar ise derhal en yakın sığınaklara ve sığınmaya elverişli yerlere gidip tehlikenin geçmesine kadar sakince beklemelidirler.

SİYAH İKAZ

Kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer saldırı tehlikesini işaret eden bu alarm 3 dakika süreli kesikli siren sesi ile duyurulur, bu alarm sesi duyulduğunda, basın yayın araçları ile tehlikenin türü öğrenilmelidir, radyoaktif tehlike var ise derhal sığınaklara, kimyasal tehlike var ise üst katlarda ki sığınma yerlerine, penceresi az olan yerler sığınma yeri olarak seçilebilir, gaz sızmasını önleyebilmek için aralıklara bant, macun veya çamaşır suyuna batırılmış bezler ile kapatma yapılmalıdır. Tehlike geçti haberi geleseye kadar sessizce beklenmelidir.

BEYAZ İKAZ

Tehlike geçti ikazının işareti, radyo, televizyon, hoparlör, megafon gibi araçlarla duyurulur. Bu haber duyulunca sığınılan yerden çıkarak normal yaşanılan yerlerinize dönülmeli, yardıma muhtaç olanlar varsa yardım edilmelidir.

Ülkemizin bir çok yerinde duyduğumuz  tek siren en fazla 10 Kasım’larda Atatürk’ün ölüm yıl dönümü için çalan sirenlerdir, onun haricinde bugüne kadar siren sesi pek duyulmamıştır. Tabi malum ülkemizin Suriye topraklarında ki harekatların ilk günlerinde sınıra yakın il ve ilçelerde siren duyulması olmuştur. Umarız hiç bir ilimiz bu sesleri duymaz ama yine de tedbirli olmak için bu sesleri tanıyıp ve ona göre davranmak önemlidir.

Şahin Akademi olarak, arama kurtarma eğitimi ve ilk yardım eğitimleri kapsamında değerli bilgiler vermeye devam edeceğiz. Bizlerden eğitim konusunda hizmet almak isterseniz, iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Son olarak ta tanımını yaptığımız bu siren seslerini bir de canlı dinleyelim. Bir başka yazımız da görüşmek dileğiyle…

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir