Evinizde Yangın Çıkmaması İçin Alınabilecek Önlemler

Yangın hem can kaybına hem de mal kaybına neden olabilen en tehlikeli afetlerden birisidir. Evinizde çıkacak bir yangın, 5 dakika gibi kısa bir sürede tüm evinizi sarabilir ve eğer evinde siz de var iseniz çok tehlikeli durumlara, yaralanmalara, zehirlenmelere ve maalesef ki ölümlere neden olabilir.

Bu yazımız da evinizde çıkacak olan yangınlar için ne tür önlemler alabilirsiniz bunları öğreneceğiz.

Önceki yazılarımız da İstanbul İtfaiyesinin hazırlamış olduğu istatistiklerden bahsetmiştik ve konutlarda çıkan yangınların sebepleri arasında, sigara, baca, elektrikli ev aletleri, çocukların ateşle oynaması, elektrik kontağı gibi sebeplerin olduğunu gördük.

Evde Yangın Çıkarsa Alınacak Önlemler

Evde Yangın Çıkarsa Alınacak Önlemler

Alacağınız basit önlemler ile evinizde yangın çıkma olasılığını azaltabilirsiniz bunlar;

Duman Alarmı

Duman dedektörleri evinizde yangın çıkması muhtemel yerlere koyarak sizleri risklere karşı uyaran yangın alarm sistemlerinin en temel bileşenlerindendir. Duman dedektörleri yangının üç ana belirtisine göre bunlar ısı, alev ve duman olmak üzere tepki verirler. Bu belirtilere göre gelişmiş duman dedektörleri yangını yada yangın başlangıcını tespit ederek sizlere alarm vererek olası felaketlerin önüne geçilmesini sağlar. Bu noktada duman dedektörlerinin bataryalarının ve gerekli bakımlarının ihmal edilmemesine dikkat etmelisiniz.

Priz Güvenliği

Elektrik kontağı konutlarda çıkan yangınların ikinci büyük sebeplerindendir. Prizlere takılı ev aletleri yada çok fazla prize yüklenme durumlarından exproof olmayan malzeme kullanılması yada kalitesiz malzemeden yapılma prizler neticesinde evlerde yangın çıkabilmektedir.

Özellikle kış aylarında evlerde ısınma elektrikli ısıtıcılar tarafından sağlanıyorsa, çalışma boyunca ısınan elektrikli ısıtıcı kablosu zeminden izole edilmeli ve zaman zaman ısıtıcı kapatılarak, kabloların soğuması sağlanmalıdır.

Ocak Güvenliği

Doğalgazlı ocaklarda yada tüplü ocaklarda dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de hortumların eskimiş olması sebebiyle gaz sızıntısının olmasıdır. Tüp dedektörlerinin zamanı geldiğinde değiştirilmesi, ayrıca doğalgaz kaçakları içinde gaz alarm dedektörlerinin kullanılması mutfaklarda yaşanacak tehlikelerden korunmak adına güzel bir başlangıç olacaktır.

Yine aynı şekilde çocukların ocak anahtarlarını kurcalayarak açık kalmaları sonucu gaz sızıntısına dikkat edilmeli.

Yine basit önlemlerden birisi de romantik akşam yemeği için yakacağınız mumları, devrilmelerine karşılık yangın çıkaramayacakları altlıklar üzerine koymanızı tavsiye ederiz.

Yine eski zamanlardan kalma adetlerden olan elektrikli battaniye kullanımında, kaliteli malzemeden yapılmış, sertifikalı elektrikli battaniye kullanılmalı ve de kısa süreli çalıştırılıp sonrasında prizden çıkarılmalıdır.

İhmal Etmeyiniz

  • Mutlaka evinizde yangın söndürme tüpü bulundurunuz ve gerekli dolum tarihlerine göre kontrollerini eksik etmeyiniz.
  • Elektrik tesisatı ve bacanızın düzenli kontrollerini yaptırınız
  • Elektrikli aletler için exproof malzemeler kullanınız
  • Aile fertlerinin olası bir yangın anında neler yapması gerektiğine dair bilgilendirme ve tatbikat yapınız
Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir