Ev Yangınlarına Hazırlıklı Olmanın 7 Pratik Yolu

Yangın, hiç istemediğimiz ama felaketler arasında en sık karşılaşma oranına sahip olduğumuz bir durumdur. Durum böyle olunca hem kendimiz hem de ev halkının yangın konusunda hem bilinçli hem de hazırlıklı olması oldukça önem arz etmektedir. Bu yazımızın konusu ise ev yangınlarına karşı nasıl hazırlıklı olabileceğimizi 7 pratik yol ile öğrenmiş olacağız…

#1. Duman alarm dedektörlerini eksik etmeyin

Yeterli sayıda duman dedektörünüzü evinize taktığınızda yangın riskini yarı yarıya bertaraf etmiş olacaksınız. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar ise, dedektörlerin pillerini kontrol etmeyi ve periyodik kontrollerini yapmayı unutmayınız.

#2. Duman alarm dedektörlerini çocuklara öğretin

Ev halkından çocukların duman dedektörünün sesinin ne olduğunu iyice öğretmelisiniz. Bu konuda hazırlanmış bir saatlik ilginç bir videodan faydalanabilirsiniz.

#3. Evden kaçış planlarını oluşturun ve hangi odada neler yapılması gerektiğini anlatın

Bir yangın olduğunda evden nasıl çıkılmalı, hangi oda da ne şekilde davranmamız gerekir bu konular aile bireyleri tarafından etraflıca konuşulmalı ve tatbikatı yapılmalı. Ülkemizin gerçeğini de göz önünde bulundurursak çoğu evde yangın merdiveni bulunmamakta, bu yüzden apartman merdivenleri genel kaçış güzergahı olarak kullanılacaktır. Lakin yine de farklı senaryolar için farklı çözüm önerileri üretebilirsiniz. Örnek olarak yangın kaçış merdiveni kullanabilirsiniz.

Yangın kaçış merdiveni

Yangın kaçış merdiveni

Bu tarz merdivenleri mesela 2.katta oturan daireler için kullanabilirsiniz, mesela balkondan sarkma yada oda pencerelerden sarkma gibi, acil durumlarda kullanabilirsiniz.

#4. İletişim yöntemi geliştirin ve irtibat kişisi belirleyin

Bir ortamda yangın olduğunda insanlar panikle dışarı çıkma refleksi gösterirler, böyle bir durumda insanların aklına telefon almak yada benzeri şeyler gelemeyebilir, yangının durumuna göre giyinmeye bile fırsat kalmayabilir. Böyle durumlarda aile bireylerinin birbiri ile iletişim kurabilmeleri için bir yöntem belirleyin. Hatta yangın sırasında kaybolma gibi durumları olursa ortak bir kişide toplanma ve haber almak için aile bireylerince tanınan bir kişi belirlemek faydalı olacaktır.

#5. Yılda en az iki kez evden kaçış tatbikatı yapın

Duman dedektörlerinin sesini duyarak ve gerçekçi bir yangın var sesi ile yılda iki kere evden çıkma tatbikatı yapın.

#6. Acil durum numaralarının bildiğinizden emin olun

Acil bir durum karşısında hangi numaraların aranacağı konusunda aile bireylerinin bilinçli olmasını ve nasıl araması gerektiğini öğretin. Bu konuda yazmış olduğumuz Acil servis numaraları nasıl aranmalı konusuna göz atabilirsiniz.

#7. Tutuşan kıyafet söz konusu olduğunda ne yapmanız gerektiğini öğrenin

Komik videoları televizyonlar da yada youtube ta izlemişseniz mutlaka kıyafeti tutuşan kişilerin etrafta çılgınlar gibi koştuğunu görmüşsünüzdür. Aslında bu yaptıklarının tamamıyla yanlış olduğunu, etrafta koştururken yanan ateşin daha da yayıldığını bilseydiniz asla koşturmazdınız. Tabi uzaktan konuşması kolay, üzerinde kıyafeti tutuşan alev alan biri ne kadar sakin kalabilir bilemiyorum ama eğer kalabiliyorsanız yapmanız gereken üç şey var. İngilizce olarak Stop, Drop and Roll, Türkçe olarak ise, Dur, Düş ve Yuvarlan olarak çevirebiliriz. Peki bu ne demek oluyor derseniz, üzerinizde ki kıyafet alev aldığında öncelikle durmanız gerekir, ikinci olarak yere uzanmanız ve sonrasında ise yuvarlanarak üzerinizde ki ateşin sönmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda çeşitli videolar var, bunlardan biri…

 Görüldüğü gibi bu pratik 7 yol ile ev de çıkabilecek yangınlara karşı bir nebze olsun hazırlıklı olmanız mümkün olacaktır.

Şahin Akademi olarak yangın eğitimi ve yangın tatbikatı konusunda Bursa başta olmak üzere tüm Türkiye’de hizmet vermekteyiz. Eğitim ve diğer konular için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir