Endüstriyel Tesislerde Yangına Sebep Olan Faktörler Nelerdir

Yanma olayı kimyasal bir olaydır, kısaca anlatmak gerekirsek, yanıcı bir maddenin ateşle tutuşturulmasından sonra, oksijenle beslenerek girdiği kimyasal reaksiyon sonucunda, sahip olduğu enerjinin dışarıya ısı olarak çıkmasıdır. Bir yanma olayı için üç şey gereklidir, ısı, yanıcı madde ve de hava (oksijen). Görüldüğü gibi herkesin bildiği ateşi kısaca özetlemiş olduk, ama bu yazımızın konusu ise endüstriyel tesislerde yangına neden olan faktörler nelerdir hep beraber öğreneceğiz…

Yangına neden olan faktörler şunlardır;

  1. Yangınlardan korunma önlemlerinin alınmaması,
  2. Bilgisizlik,
  3. İhmal ve dikkatsizlik,
  4. Kazalar,
  5. Sıçrama,
  6. Sabotaj,
  7. Tabiat olayları

görüldüğü içerisinde insan faktörü de var, tabiat olayları da bulunmakta. Elbette bir deprem sonrası meydana gelecek patlamalar sonucu çıkan yangına kimse bir şey diyemez ama bilgisizlik ve ihmal yüzünden çıkan yangınlar sanırım kimsenin hazmedemeyeceği durumlardır.

Şimdi ise endüstriyel tesislerde, fabrikalarda, işletmelerde ne gibi yerlerden yangın çıkma olasılığı var hep beraber görelim…

Bacalar

Evimizdeki bacalar gibi endüstriyel tesislerde de bacalar bulunmakta ve yangın çıkmasının nedenleri arasında yapılan tetkikler sonucunda çok sayıda vaka ile yer alarak dikkat edilmesi gereken kısımlar arasında yer almaktadır. Bacalarda ki soruna gelirsek, baca içlerinin güzelce sıvanmaması nedeniyle yüzeylerinin pürüzlü kalması, üstüne bir de temizliklerinin yeterince yapılmaması nedeniyle iç kısımlarında atık olarak kurum birikmesine neden olmakta. Yanma sonucunda yanmamış kömür tozları gibi maddeler, kurumu meydana getirir ve bu kurumların tutuşması sonucu yangınlar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden evlerin ve endüstriyel tesislerin bacalarının yetkili kişilerce temizliğinin yapılması önem arz etmektedir.

Elektrik ve Statik Elektrik

Hem evimizde hem de endüstriyel tesislerde meydana gelen yangınların bir çoğu elektrik kontağından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden endüstriyel tesislerde, ihtiyaca göre yapılacak doğru bir projelendirme ve kaliteli malzeme ile işçilik neticesinde kullanıma hazır elektrik tesisatı bulunmalı. Ex-proof malzeme kullanıma özen gösterilmeli ve de elektrikli aletlerin tamiri kısmında, iş emri ve yangın çıkma ihtimaline göre gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Statik elektriklenme ise sıvıların, katılarla olan temaslarında mesela doğalgaz hatlarında, yada sıvı iletim hatlarında sürtünme sonucu meydana gelen elektriklenmenin, katodik korumalar ve topraklama sistemleri uygulanmak suretiyle tutuşma riskinin azaltılması gerekmektedir.

Ateşli İşler (Kıvılcım Çıkan İşler)

Kaynak, kesme, taşlama gibi işlemler sırasında etrafa sıcak talaş ve kıvılcımlar çıkmaktadır. Bu tip işlemlerin özel bölümlerde yapılması gerekmekte, eğer yapılamıyorsa, en azından böyle alanların yanlarında patlamaya ve yanmaya müsait gaz ve yanıcı madde bulundurulmamasına özen gösterilmeli. Yine bu işlerde kullanılan yanıcı gazların iletim tertibatlarına dikkat edilmeli.

Sigara

Söylenince insanların hadi canım sende dediği ama gerçekten de sigara ucundaki korun 700-800 derece sıcaklığında olması nedeniyle, işletmelerin, nakliye, depolama, üretim gibi yerlerinde kesinlikle içeride sigara içilmesi yasaklanmalı. En büyük ihmallerin başında gelmektedir.

Elektrikli Şarjlı Aletler

Elektrikli aletlerin şarj olmaları sırasında özellikle forkliftlerin, şarj sırasında Hidrojen gazının parlaması neticesinde oluşacak yangınlar hiçte azımsanmayacak boyuttadır. Bu yüzden elektrikli aletlerin şarj edilmeleri sırasında hava emiş gibi sistemlerin olduğu alanlarda yapılması daha makbuldür.

Kazan Daireleri ve Yakıt Depoları

Günümüzde katı ve sıvı yakıtlarla çalışmakta olan bir çok kazan sistemi bulunmakta, bunların periyodik kontrolleri ve bakımlarının aksatılması sonrasında meydana gelen patlamalar sonucunda, gerekli korunma yöntemlerinin olmaması nedeniyle kazan dairesinden sıçramayla işletmelerin diğer bölümlerine kolayca geçebilmektedir.

Görüldüğü gibi endüstriyel tesislerde ve fabrikalarda bir çok nedenden dolayı yangın çıkma ihtimali bulunmakta. Şahin Akademi olarak, yangın danışmanlığı konusunda verdiğimiz hizmet sonrasında detaylı risk analizinin yapılması ve sonrasında kurum personelinin yangın eğitimi ve yangın tatbikatı eğitimleri katılımları neticesinde yangın riskinin en aza indirilmesi sağlanmaktadır.

Bursa ve çevre iller başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine yangın danışmanlığı, yangın risk analizi, yangın eğitimi ve yangın tatbikatı hizmetlerimiz için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

 

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir