En Sık Karşılaşılan Durumlara Karşı İlk Yardım Uygulamaları

İster evinizde ister  iş yerinizde olsun, insanın başına ne geleceği pek belli değil. Lakin sıklıkla karşılaşma ihtimalimiz olan bazı durumlar var ki, bu durumlara karşı yapacağımız acil ilk yardım uygulamaları sayesinde bir nebze olsun, durumumuzu iyileştirme şansımız bulunmakta.Peki bu durumlar nelerdir hep beraber bakalım…

Bayılma

Sanırım hayatında bayılma durumuna denk gelmeyen yoktur, ya kendisi, ya çevresi, mutlaka birilerinin bayıldığını görmüştür.Peki bir bayılma durumunda neler yapılmalı… İlk olarak hasta sırt üstü yatırılmalı ve ayakları yerden 30 cm yukarıya kaldırılmalı. Solunum yolu açıklığı kontrol edilmeli, sıkan kıyafetler gevşetilmeli. Kusma durumu varsa baş yan pozisyonda tutulmalı. Hasta bilinci açık değilse derhal ambulans çağırılmalı.

Yanık

Yanık durumlarında şiddetli bir yanık olduysa derhal ambulans çağrılmalı. Yanık bölgesi tazyiksiz akan su altında tutulmalı. Yanan bölgenin büyüklüğüne göre olası bir şok durumuna göre maden suyu içirilmeli yada bir litre suya 1 çay kaşığı tuz katılıp içirilmeli. Asla yanan yere, diş macunu, yoğurt veya işe yarayacağını düşündüğünüz diğer malzemeleri sürmeyiniz.

Kalp Krizi

Kalp krizi olduğunu anladığınız an derhal en yakın sağlık kuruluşuna yada ambulans çağırmanız gerekecektir. Ambulans gelinceye kadar hastanın giysilerini gevşetin, bilinci açıksa yarı oturur pozisyonda bekletin. Ortam havadar değilse, hava almasını sağlayın. Bilinç kapalı ve nabız alınamıyor ise ilk yardım eğitimi almış kişiler temel yaşam desteğine başlayabilir.

Zehirlenme

Sindirim yoluyla zehirlenmelerde sadece ağızdan zehirli madde ile temas olunmuşsa su ile çalkalama yapılmalı. Eğer zehirli maddeye el ile temas olunmuş ise sabunlu suyla yıkanmalı. Eğer solunum yoluyla zehirlenme olmalıysa ortam derhal havalandırılmalı ve hasta temiz havaya çıkarılmalı. Derhal ambulans çağrılmalı.

Kan Şekeri Düşmesi

Kan şekerinin düşmesi sonrasında kişide terleme, hızlı nabız, titreme, bulantı gibi durumlar ortaya çıkar. Hastanın bilinci yerindeyse hastaya şekerli su verilir. Eğer 15-20 dakika içerisinde durumunda düzelme olmaz ise sırt üstü yatırılarak ayaklar 30 cm yukarı kaldırılır. Kan şekeri düşen hastanın iki tane kesme şeker yemesi hayat kurtarıcı olabiliyor.

Havale

Yüksek ateşte çocukların havale geçirme durumları vardır. Böyle bir durumda, çocuğun koltuk altını, kasıklarını, el bileğinin içleri gibi eklem yerlerini ılık suyla ıslatılmış bezle silin. Ateşin düşmesi için hastayı ılık suyla ıslatılmış havlu yada çarşafa sarın. Ateş düşmüyor ise tıbbi yardım alın.

Boğaza Bir Şey Kaçması

Boğazına bir şey kaçan bir hastanın bilinci açıksa hemen öksürtün, sırtına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez vurarak cismin çıkmasını sağlayın. Eğer halen daha çıkmıyorsa heimlich manevrası yaparak cismin çıkartılmasını sağlayın. Bu işlemleri cisim çıkasaya kadar tekrarlayın. Bilinç kapalı ise ambulans geleseye kadar temel yaşam desteği uygulayın.

Yukarıda saydığımız durumlar için elbette burada yazdıklarımız yeterli olmayacaktır. Böyle durumlara karşı hazırlıklı olmak için ilk yardım eğitimi almayı sakın ihmal etmeyin.

Şahin Akademi olarak, bireysel ve kurumsal ilk yardım eğitimi hizmetimizden faydalanmak için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir