Deprem Gerçeği ve Deprem Bilinçlenmesi

Ülkemiz doğal afetlerle zaman zaman sınanmaktadır. En büyük yıkıcı etki yaratan felaketlerden birisi de maalesef ki depremdir ve ülkemizin bir deprem gerçeği vardır.

Türkiye Deprem Haritası

Türkiye Deprem Haritası

Afad’ın hazırlamış olduğu Türkiye Deprem Tehlike Haritasında görebileceğiniz gibi renk skalasına göre ülkemizde depremin yüksek tehlike arz ettiği ve düşük olduğu yerler görülmekte.

En son Marmara Denizinde meydana gelen ve İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerin etkilendiği 5,8 şiddetinde ki deprem ile unuttuğumuz deprem gerçeği bir kez daha hatırlanmak zorunda olundu.

Aslında irili ufaklı yüzlerce deprem olmakta, Kandilli Rasathanesinin Son Depremler sayfasında bu yazının yazıldığı tarih olan 6 Ekim tarihinde bile irili ufaklı kaç tane deprem olduğunu göreceksiniz.

Ne zaman ki büyük, sallantısı herkesçe hissedilir bir deprem oluyor o zaman herkes tarafından deprem gerçeği hatırlanıyor. Bu yazımızda deprem bilinçlenmesi yada deprem farkındalığı hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Daha önceki yazılarımızda Deprem Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler konusunda bilgilendirme yaptık, bu sefer deprem öncesinde yapılması gerekenleri konuşacağız…

Deprem öncesinde yapılması gereken iki durum söz konusudur;

  • Deprem öncesi plan yapmak
  • Deprem öncesi hazırlık konularını gerçekleştirmek

Depreme hazırlıklı olmak için yapmamız gereken ilk şey plan yapmaktır. Depremi iyi tanımak gerekir, deprem nedir, etkileri nelerdir, deprem için nasıl bir hazırlık yapılmalı gibi teorik olarak bilgilenmek en önemlisidir. Bu konuda bireyselden ziyade çalışılan kurum ve şirketlerin personellerine deprem bilinçlenmesi eğitimi vermesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Hayatın hiç bir alanında mükemmel bir plan yoktur, var olan en iyi plan, öncesinde yapılmış kötü planların revize edilmesiyle elde edilmiştir. Bu yüzden deprem, insanların önceden kestirebileceği bir afet olmadığı için, hazırlık konusunda yapılabilecek en iyi planı yapmaya gayret göstermek en iyi adım olacaktır.

Peki Deprem için hazırlık planı nasıl olmalıdır?

Planımızı iki aşamadan oluşturabiliriz

  • Riskleri ve tehlikeleri saptamak
  • Saptanan risk ve tehlikelerin etkisini azaltacak yada yok edecek önlemleri almak ve uygunlanması için girişimlerde bulunmaktır.

Risk ve tehlikeleri tespit etmek için önce bir araştırma yapmakta yarar vardır. Yaşadığımız bölge deprem konusunda nasıl bir tehlike sınıfında, daha önce gerçekleşmiş depremler neler, en çok kaç şiddetinde deprem olmuş, yaşadığımız ev deprem konusunda nasıl bir yeterlilikte gibi konuları araştırmalı ve bilgileri toparlamalıyız.

Deprem sırasında ve sonrasında ne gibi zararlar görebiliriz bu soruyu sormalı ve cevapları almalıyız.Bu sorunun cevabı için listeleme yaparsak;

  • Binanın çökmesi, hasar görmesi neticesinde zarar görebilme durumlarımız
  • Ev içerisinde sallanma nedeniyle, devrilme, yıkılma sonrası zarar görme
  • Deprem nedeniyle, altyapı (su, doğalgaz, elektrik,) sorunları, telekonümikasyon sorunları nedeniyle zarar görme
  • Deprem sonrasında artçıl sarsıntılar nedeniyle olabilecek zararlar
  • Deprem sonrasında yaralanmanın doğuracağı riskler

olarak gruplandırabilir ve riskleri tespit etmek daha kolay olacaktır.

Vermiş olduğumuz başlıkları daha da arttırabilir daha da derinlemesine riskleri tespit etme şansınız olacaktır.

Riskleri tespit ettikten sonra bu riskleri bertaraf edecek yada etkisini azaltabilecek durumları göz önüne almalıyız. Eğer evimiz yüksek deprem şiddetine karşı dayanıksız çıktıysa, güçlendirme yada daha sağlam yapılara geçmemiz gerekebilir.

Eğer yapılan risk değerlendirmesi sırasında, aile bireylerinin, yada çalışan personelin deprem konusunda bilgi eksikliği var ise, deprem bilinçlenme eğitimi verilmeli yada uzmanlar tarafından verilen eğitimlere katılınmalı.

Yine hazırladığımız plan neticesinde vardığımız harekat planının uygulanması konusunda aile bireyleri ve çalışan personelin gerekli tatbikatları yapmasını da sağlamamız gerektiğini unutmamalıyız.

Deprem gerçeği ve deprem konusu bir yazıya sığdıralabilecek bir başlık değil, bu yüzden deprem konusunda yazılarımız devam edecektir. Bu yazımızda vurgulanmak istenen ise, deprem bilinçlenmesi ve deprem farkındalığı oluşturabilmek için gereken deprem eğitiminin alınması gerekliliğidir.

Şahin Akademi olarak Bursa başta olmak üzere, Türkiye’nin her yerine Deprem Bilinçlenme ve Afet Farkındalık Eğitimleri vermekteyiz.

Bireysel ve kurumsal anlaşmalar için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir