Deprem Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Deprem gerçeği bir kez daha kendisini hatırlattı ve 5,8 şiddetinde ki deprem, unutmuş olduğumuz deprem felaketi için hazırlıklı mıyız sorusunu gündeme getirdi.

Deprem insanoğlunun karşı koyabileceği bir güç değil, 1999 depreminin yarattığı etkiyi 102 atom bombasının ancak gerçekleştirebileceği bilgisi, sanırım neyle karşı karşıya kaldığımızı net olarak anlatmıştır.

Deprem için yapılması gerekenler bir başka yazımızın konusu olacak, bu yazımız da ise deprem anında ve deprem sonrasında neler yapılmalı nasıl davranmalıyız bu konular üzerinde duracağız.

Türkiye’nin deprem haritasına baktığımızda ve binlerce yıllık deprem verileri eşliğinde incelediğimiz de deprem ile yaşamasını öğrenmemiz gerektiği gerçeği apaçık ortadır. Depremden en az zararı almak için depreme dayanıklı binaların inşaası ve deprem afet çantası gibi önlemler etkili olacaktır ama herşeyden önemlisi ise deprem anında ve sonrasında yapacaklarımızdır.

Deprem Öncesinde Alınması Gereken Önlemler

Şuan ki teknoloji ve bilgiler eşliğinde depremin ne zaman olacağını kestirmek çok güç, bu yüzden depremden korunma yöntemleri üzerine çalışmalar yapmak en faydalısı olacaktır. Depremden en az zararı alabilmek için alınması gereken önlemler nelerdir;

 • Depremin oluş saati belli olmadığı için mecburen, ya evlerimiz de ya iş yerlerimizde kısacası kapalı bir bina içerisinde yakalanacağımız aşikardır, bu yüzden binalarımızı inşa ederken, zemini sağlam, kayalık yerleşim bölgelerini tercih etmeliyiz, aksi halde kaygan zemini olan, gevşek yada sonradan doldurma yerleşim bölgelerinden kaçınmalıyız.
 • Yaşadığımız binaları, deprem yönetmeliklerine göre ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenebilmek adına uzmanlarca kontrollerini yaptırmalıyız.
 • Evlerimizde ve iş yerlerimizde deprem anında sallantı dolayısıyla devrilme tehlikesi gösterebilecek ve bizlere zarar vermesi olası tüm eşyaları sabitlemeliyiz.
 • Deprem anında dolap kapaklarının açılması ve içerisinde ki eşyaların dışarı çıkarak bizlere zarar verme potansiyellerini aza indirmek için dolap çocuk kilitleri kullanmalı ve de ütü, makine, teçhizat gibi cihazları üst raflarda değil de alt raflarda tutmaya özen göstermeliyiz.
 • Deprem anında kolay çıkılabilmesi için mobilyaların ve diğer eşyaların yerleşim planlarını gözden geçirmelisiniz. Engel teşkil edebilecek eşyalar için yeni yerler bulmalısınız.
 • Aile bireylerinin her biri için deprem afet çantası hazırlamalı ve deprem hakkında bilinçlenmeleri sağlanmalı.Zaman zaman deprem tatbikatları yapılmalı.
 • Depremde oluşabilecek maddi zararlar için Deprem Sigortası (DASK) ve Konut Sigortası yaptırmalıyız.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Teorik olarak ne kadar hazırlıklı olursak olalım deprem sırasında sakin kalmak tüm bildiklerimizi uygulamamız için öncelikli şarttır.Deprem sırasında neler yapılmalı sırasıyla öğrenelim;

 • İlk olarak yapılması gereken şey sakin kalabilmektir, evet deprem her gün yaşadığımız yada tahmin edebileceğimiz bir olay değil ama yaşanabilecek her türlü durum için en önemli şey sakin kalabilmek ve paniğe kapılmadan durumu değerlendirmek olacaktır.
 • Deprem anında belki oturma odanız da belki iş yerinizde olabilirsiniz, burada dikkat etmeniz gereken şey yaralanmanıza neden olabilecek raf, dolap, kitaplık gibi eşyalardan mümkün olduğunca uzak kalabilmek.
 • Deprem esnasında ilk yıkılan alanlar genellikle balkon, merdiven gibi yapılardır, bu alanların kırılma, çökme ihtimallerinin bulunduğunu bilerek güvenli alanlara geçmeye özen göstermeliyiz, yine deprem anında ve sonrasında asansörleri kullanmamalıyız.
 • Deprem sırasında canımızı kurtarmak adına, camdan yada balkondan atlamamalı, sarsıntı geçeseye kadar üzerine bir yük geldiğinde bize yaşam alanı sağlayacak, dayanıklı masa, koltuk yada çamaşır makinesi gibi eşyaların yanına geçip hayat üçgeni oluşturmalıyız.
 • Deprem anında elektriklerin kesilebileceğini göz önünde bulundurarak panik olmamalı, mümkünse afet çantasını yanımıza almalıyız.
 • Deprem sırasında binadan çıktıysanız, diğer binaların yıkılma yada elektrik direkleri gibi devrilme ihtimali olan yapılardan uzak durmalı ve güvenli açık alanlara çıkmalıyız.
Yaşam Üçgeni

Yaşam Üçgeni

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

Deprem öncesi ve esnasında yaptıklarımız gibi en önemli konulardan birisi de deprem sonrasında yapılması gerekenlerdir, neler yapılması gerektiğine sırasıyla bakalım;

 • Meydana gelen deprem sonrasında artçı depremler yaşanmakta ve deprem sırasında hasar görmüş binalar bu artçı depremler etkisiyle yıkılabilir, bu yüzden deprem sonrasında evlere girmek için acele etmemeli, emin olmadığımız binalara giriş yapmamalıyız.
 • Öncelikle kendinizi herhangi bir yaralanmaya maruz kalıp kalmadığınızı anlamak için kontrol etmelisiniz, daha sonra çevrenizde ki kişileri kontrol ederek gerekiyorsa ilk yardım uygulaması yapınız.
 • Deprem sonrasında doğalgaz, su, elektrik tesisatı gibi tehlike arz edecek sistemleri kapatmalı ve patlamaya ve yangınlara neden olabilecek, kibrit, çakmak gibi araçları kullanmamalıyız.
 • Eğer depreme evde yakalandıysanız, panik yapmadan deprem çantanızı ve mevsime uygun kıyafetinizi yanınıza alarak binayı terkediniz, tabi ki asansörleri kullanmadan.
 • Hasar görmüş binalara giriş yapmamalı ve uzmanlarca kontrol edilmeden eşya almak niyetiyle bile girmemelisiniz.
 • Deprem sonrasında toplanma alanlarına gidiniz ve sakin kalınız.
 • Eğer deprem sonrasında enkaz oluşmuşsa, kurtarma ekiplerine engel olacak durumları ortadan kaldırmalı ve çevrenizdekileri uyarmalısınız.
 • Deprem sonrasında iletişim hatlarını gereksiz meşgul etmemeli, durumunuzu haber verip sakince beklemelisiniz.
 • Doğruluğu kanıtlanmayan bilgilere itibar etmemeli, yetkililerin açıklamalarını beklemelisiniz.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi deprem hayatımızın bir gerçeği ve ne kadar bu konuda bilinçli ve hazırlıklı olursak o kadar az hasar alırız.

Şahin Akademi olarak, arama kurtarma eğitimleri ve ilk yardım eğitimlerimiz ile deprem konusunda bilinç düzeyini arttırabilir, hem kendiniz hem de çalışanlarınız için gereğini yapmış olursunuz.Eğitimler için bizlere ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir