Bir Yangında Yapmamanız Gerekenler Nelerdir

Her zaman yangında veya öncesinde yada sonrasın da şöyle şöyle şeyler yapmalısınız gibi bolca yazı yazdık bu sefer ki yazımızın konusu ise bir yangın sırasında yapmamanız gerekenler nelerdir bu konu üzerinde bilgilendirme yapacağız.

Yangın çıktığı anda kafamızda bir panik olur bir sürü şeyi de düşünebiliriz, hiç bir şeyi de… Biraz içinize oksijen çektiğinizde sakinleşir ve düşünmeye başlarız. İlk aklımıza gelen ise ( tabi bu dediklerimiz saniyeler içerisinde gerçekleştiğini biliyorsunuz ) yangının olduğu yerde bizden başka kimse var mı ona bakarız ve onları kurtarmaya çalışırız, ama kurtarılacak kimse yok ise mal canın yongasıdır sözü aklımıza gelir ve kurtarılacak değerli eşyaları yangından kurtarmaya çalışırız.

Yangın evimizde çıkmış ise, pasaport, diplomalar gibi değerli evraklarımızı zemin katlara yada çıkış tahliye yollarına yakın yerlerde saklamak daha doğru olacaktır. Böylelikle bu tür malzemeleri almak için harcayacağımız zaman ve gireceğimiz tehlikenin boyutu azalmış olacaktır.

Yangında yapmamız gereken şeylere gelirsek ilk olarak, ısınmış bir kapıyı asla açmamalıyız. Mesela yangın olduğunu tahmin ettiğiniz bir odanın kapısını açtığınızda, odaya ekstradan oksijen girişi olacaktır ve bu da yangının daha da büyümesine neden olacaktır. Bu yüzden kapıyı asla açmayın, çıktığınız bir odanın da kapısını kapatmayı asla unutmayın.

Duman alarm dedektörlerini asla devre dışı bırakmayın. Evet duman dedektörlerinin amacı, yangını başlangıcında haber vermektir, bu yüzden ufak bir duman çıksa bile dedektörler devreye girecektir, siz de daha öncesinde devreye giren dedektörü biraz ayarları ile oynayıp devre dışı bırakmış olabilirsiniz. O yüzden asla ama asla sizi rahatsız etse bile duman dedektörlerini devre dışı bırakmayın ve periyodik kontrollerini aksatmayın.

Şimdi bu söyleyeceğimiz aslında yangın sırasında değil de yangın öncesinde yapılmaması gereken bir şeydir. Kimilerimiz yatakta sigara içmeye bayılır, keşke hiç kimse sigara içmese ama işte içenlerimiz var. Diyoruz ki en azından yatakta sigara içmeyin, yatakta dökülen sigara külünden çıkan yangınların sayısı hiç te azımsanmayacak sayıda değil. O yüzden yatakta sigara içmemeyi adet haline getirmelisiniz.

Ev içerisinde asla yanıcı, yakıcı ve patlayıcı malzemeler bulundurmayın. Solvent, benzin bidonu, gaz yağı gibi yangını arttırıcı ve de patlamaya sebep olacak kimyasal malzemeleri mümkünse evin dışında tutmalısınız.

Mutfakta yanan bir kızgın yağ dolu tava var ise onu asla sallamayınız. Salladığınız da üzerine kızgın yağ damlaması büyük bir olasılıkla gerçekleşecektir ve sizi daha kötü durumlara sokacaktır. Böyle bir durumda yapmanız gereken ise yanan kızgın yağ dolu tavanın üzerini kapatacak bir kapak yada bir nesne ile oksijen ile irtibatı keserek sönmesini beklemelisiniz.

Son olarak ta yangını itfaiye ekiplerine haber vermede geç kalmayınız.

Görüldüğü gibi yangın sırasında yapmamanız gereken bir çok durumu daha öğrenerek bundan sonra ki durumlarda aklımızda bulundurmak iyi olacaktır.

Şahin Akademi olarak yangın eğitimi ve yangın tatbikatı konusunda detaylı bilgi almak isterseniz bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz. Bursa başta olmak üzere çevre iller ve Türkiye’nin her köşesine hizmet vermekten gurur duyarız. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir