Asbest Söküm Uzmanı ve Çalışanı Eğitimi

Endüstriyel işlerde kullanılan malzemelerde sürekli asbest içerir mi içermez mi diye bir rapor istenir. Asbest nedir bilenlerin çok tedbirli olduğu bu malzeme, oldukça önemli bir konudur ve endüstriyel alanlarda çalışmalarda muhakkak karşınıza çıkacak bir işlem olacaktır. Asbest konusuna giriş yaparken öncelikle bilinmesi gereken bir konu vardır, oda Asbest nedir?

Asbest Nedir?

Asbest yada (amyant); ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere karşı oldukça dayanıklı, lifli bir yapısı olan kanserojen bir mineraldir. Halk arasında yada çalışma alanlarında ak toprak, beyaz toprak gibi isimlerle anılan sanayinin bir çok alanında kullanılan malzemedir.

Asbest

Asbest

Asbest, sanayide, endüstriyel tesislerde bir çok alanda sıkça kullanılmıştır. 31.12.2010 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle, ülkemizde asbest üretimi ve kullanılması yasaklanmıştır. Lakin bu tarihten önce kullanılan asbestli maddelerin sökümü, yıkımı, tamiratı gibi işlemler için asbest bilen personelin çalıştırılması gerekmektedir.

Asbestin kullanıldığı iş alanları;

Tekstil endüstrisi, çimento endüstrisi, kimya endüstrisi, izolasyon endüstrisi, kağıt endüstrisi, gemi ve vagon yapımı gibi bir çok alanda sıkça kullanılmaktadır.

Asbest kullanımı sadece endüstriyel alanlarda değil, kırsal alanlarda ısı ve su yalıtım özellikleri nedeniyle kırsal alanda yaşayanlarca çatıların yalıtımında, ocakların yalıtımında kullanılmıştır. Kullanım yerlerinden aşınan ve havaya karışan asbest tozları ise insanların sağlığına zararlı hale gelmektedir.

Asbestin sağlığa zararları konusuna değinmek istersek, asbest liflerinin solunmasıyla, solunum yollarına ulaşan lifler vücudumuzun savunma mekanizması tarafından uzaklaştırılır, lakin asbeste maruziyetin boyutu, süresi ve asbestin türüne göre uzun zaman içerisinde akciğer kanseri, akciğer zarında sıvı birikmesi, akciğerleri ve karın boşluğunu saran zarın kaseri (mezotelyoma) gibi hastalıklar görülebilmektedir.

Asbest kaynaklı hastalıların en çok görüldüğü sektörler ise gemi sökümü ve kentsel dönüşüm sonrası eski binaların tadilatı ve yıkım çalışmalarıdır.

Asbest hakkında ve asbestin etkileri hakkında kısaca bilgilendikten sonra Asbest Söküm Uzmanı ve Asbest Söküm Çalışanı Eğitimi konularına değinelim.

Asbest Söküm Uzmanı Nasıl Olunur?

Yukarıda özelliklerini saydığımız bu asbestin söküm uzmanı olmak için öncelik şart C sınıfı iş güvenlik uzmanı olmaktır. Sonrasında İSGÜM tarafından açılan asbest söküm uzmanı eğitimlerine girilerek, eğitim sonucunda başarılı olanlara Asbest Söküm Uzmanı sertifikası verilmektedir.

Asbest Söküm Uzmanları, asbestin ortamdan en az zararla arındırılmasına öncülük edecek kişilerdir, asbesti çok iyi tanıyan, bulunduğu ortam hakkında bilgisi olan, gerekli kişisel koruyucu donanımları giyen ve giydirten, yüksekte çalışmaya yatkın olması gibi özelliklere sahip kişilerdir.

Asbest Söküm Çalışanı ve Eğitimi

Asbest ve asbestli malzeme ile yapılan çalışmalarda, asbestin yıkım, söküm, tamir ve bakım işlerini yapan çalışanlara Asbest Söküm Çalışanı denir ve çıkarılan yönetmelikçe eğitim alması gerekir.

Asbest söküm çalışanı eğitimi olarak; asbest nedir, türleri nelerdir, insan sağlığına etkileri, söküm elemanlarının hazırlanması, asbestten korunma, asbest söküm çalışma platformları ve asbestin bertaraf edilmesi konularında eğitim alırlar.

Asbest konusu son derece önemlidir ve asbest içeren sektörlerde çalışma yapacakların mutlaka asbest söküm elemanı eğitimi ve sertifikası alması zorunludur.
Şahin Akademi olarak, Bursa ve Türkiye’nin her yerinde Asbest Söküm Çalışanı Eğitimi hizmetini vermekteyiz.
Detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.
Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir