Arama Kurtarma Gönüllüsü Olmak Neden Önemlidir

Ülkemiz her ne kadar cennet gibi bir vatan olsa da, bulunduğu coğrafya itibariyle deprem gibi doğal afetlere her daim açık, her an olabilir nitelikte bir konumdadır. Durum böyle olunca, bilinç düzeyimizin her daim yüksek ve her daim bilgili olmak elzemdir.

Şahin Akademi olarak, bireysel ve kurumsal olarak arama kurtarma eğitimleri ve tatbikatları vererek bu bilinç düzeyinin artması ve kurumların yaşayacakları bir afet sonrasına hazırlık olmalarını sağlamakla uzun yıllardır hizmet vermekteyiz.

Bu yazımızın konusu arama kurtarma çalışmalarında gönüllü olarak nasıl yer alabiliriz ve gönüllü olmak hem bize hem ülkemize neler kazandırır hep birlikte öğreneceğiz.

İlk olarak bilmemiz gereken terim arama kurtarma gönüllü kimdir bunu tarif edelim; Arama kurtarma gönüllüsü, kendi isteği doğrultusunda dayanışma ve yardımlaşma amacıyla kişisel çıkar gözetmeksizin, hiç bir maddi beklenti içinde olmadan, tamamen toplum yararı gözetmek arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgisini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişidir.

Arama kurtarma gönüllüsü programlarıyla neler amaçlanır bu duruma da değinmek istersek; acil durum ve felaketlerde, bilgi düzeyi yüksek, refleks kabiliyeti gelişmiş, müdahale hızı yüksek, arama kurtarma ekipleri ile koordineli çalışabilecek gönüllüler sistemi kurmaktır.

Gönüllü arama kurtarma ekipleri ile afet ve felaketlerin oluşturacağı etki azaltılmış, maddi ve manevi toparlanma hızlanmış ve toplumda ki gönüllülük bilinci artmış olacaktır.

Arama kurtarma gönüllüsü nasıl olunur?

Arama kurtarma gönüllüsü olmak için başvuracağınız bir çok arama kurtarma ekipleri bulunmaktadır. Bu ekipler resmi ve özel arama kurtarma ekipleri olarak ikiye ayrılmaktadır. En bilinen arama kurtarma ekipleri arasında devletimizin en büyük organizasyonu olan AFAD bulunmaktadır. Afad gönüllüsü olmak için websitesinin bu sayfasından e-devlet şifreniz ile başvurabilirsiniz.

Yine bilinen Akut arama kurtarma ve GEA arama kurtarma ekiplerinin internet sitelerinden gönüllü başvurular yapabilir gerekli bilgileri temin edebilirsiniz.

Arama kurtarma gönüllüsü olmak, bir nevi vatandaşlık görevidir lakin layıkıyla yapabilmek için eğitimlere katılmak ve bu eğitimlere katılmak için gerekli zaman dilimini ayırmak gerekmektedir.

Her ne kadar zaman probleminiz olsa bile gönüllü olmaktan asla vazgeçmeyiniz, zira gönüllülük başvurusu sonrasında alınacak olan uzaktan eğitim ve bilgiler ile, sahip olduğumuz temel bilgi düzeyi yükselmiş, farkındalığımız artmış ve doğal felaketlere karşı daha bilinçli bir hale geliriz.

Daha sonraki zamanlarda katılacağımız yeni eğitim ve programlar ile gönüllülük seviyemizi arttırarak, uzman afet gönüllüsü olarak toplum hizmetine çok daha büyük faydalar sağlayabiliriz.

Şahin Akademi olarak şirketiniz için gerekli olan arama kurtarma bilinç farkındalığı için gerekli eğitim ve arama kurtarma tatbikatları hazırlayarak, hem personelinizi hem de firmanızı olası afet durumlarında daha dirençli ve afet sonrası için toparlanmayı hızlandırabilirsiniz. Bizlerden arama kurtarma eğitimi ve tatbikatı konusunda bizlerden hizmet talep etmek için iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

 

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir