Arama Kurtarma Eğitimi Almak Neden Önemlidir

Ülkemiz tarihi boyunca bir çok doğal afetle karşılaştı, bunlardan kimisi çok ağır sonuçlar doğurdu kimisi sadece tedbirli olmamız için uyardı. Ama bir gerçek var ki, ilk yardım eğitimi gibi arama kurtarma eğitimi konusunda da sınıfta kalıyor olmamız.

Maalesef ki ülkemiz 1999 yılında yaşadığı büyük yıkıcı deprem ile onbinlerce insanını kaybetti. Burada suçlu kim konularını girmeden, doğal afet sonrasında yapılacaklar hakkında bilgili olmak, bu yıkıcı ölümleri azaltmada yardımcı olabilir.

Arama Kurtarma Eğitimi

Arama Kurtarma Eğitimi

Bir arama kurtarma eğitimi almak, hem kendimiz için hem de yaşanılan deprem, toprak koyması, ev çökmesi, yada mahsur kalma gibi durumlar da hayat kurtarıcı bilgiler almak anlamına gelmektedir.

Bir deprem sonrasında enkaz altında olduğunuz da yapmanız gerekenleri öğrenmek gibi, enkaz altında kalanlara yardım etmek için öğrenmeniz gereken bilgileri öğrenmek arama kurtarma eğitimi bilgilerine dahildir.

Hiç kimse felaket olsun istemez ama doğanın dengesini her geçen saniye daha çok bozuyoruz ve tahmin edilemeyen bir fazla yağış sonrasında, sel baskınları, toprak kaymaları gibi bir çok felaketle karşı karşıya kalabiliriz.

Karadeniz bölgesinde yaşanan toprak kayması olaylarında her yıl onlarca insan toprak altında yada toprak kayması sonucu evlerinin enkazı altında kalmaktadır. Afet gerçekleşir gerçekleşmez, profesyonel arama kurtarma ekiplerine haber verseniz bile, en erken gelme süreleri dakikalar hatta saatler sürmektedir. Eğer ulaşımı zor olan yerlerde ise daha farklı çözümler gerektirecek ve daha da süre uzayacaktır. Bu yüzden arama kurtarma eğitimi almak, hem kendimiz için hem de karşılaştığımız durumda enkaz altında kişilere yardım etmek için yapabileceğimiz en güzel şeylerden birisidir.

Örnek vermek gerekirse, enkaz altında kalan biz olduğumuz da, alacağımız arama kurtarma eğitimi sayesinde bileceğiz ki, sakin olmak, enerjimizi verimli kullanmak, enkaz altında ki oksijeni verimli kullanmak, bizim hayatta kalmamız ve profesyonel ekiplerin bizlere ulaşana kadar geçecek zamanı iyi kullanmamızı sağlayacaktır.

Eğer enkaz altında kalan biz değilsek bu sefer de enkazın üzerinde dolaşmayacağımızı bilmek, çünkü dolaştığımız anda ekstra yük bindirerek enkaz altındakilerin canına kast edeceğimizi bilmek bir çok kişinin yaşama şansını yükseltecektir.

Arama kurtarma eğitimi aldığınız da öğreneceğiniz bilgilerden birisi de ilk olarak etrafı güvenliğe almak ve kendi güvenliğinizi sağladıktan sonra, ulaşılabilir yerlerde ki yaralıları toplamak, eğer ilk yardım eğitimi aldıysanız ilk müdahale de bulunmak, etrafta sağlık görevlileri varsa onlara yaralıları teslim etmek, enkaz altında kalanların seslerini duyarak kaç kişinin enkaz altında kaldığını bilmek, etraftan bilgi toplayarak, enkazda kaç kişinin olabileceğini öğrenmeye çalışmak gibi bir çok faydalı vazifede bulunabilirsiniz.

Yine almış olduğunuz eğitim bilgilerinde, deprem sonrasında hasarlı binaların ne kadar tehlikeli olduğunu, artçıl bir sarsıntıda o binanın yıkılabileceğini ve bu yüzden yetkili kişilerce onay verilmeden binaya girilmeyeceğini öğrenmiş olacaksınız.

Malum mal canın yongasıdır diye bir atasözümüz var ve, felaket anında evden apar topar çıkarken, evde kalan mallarımız için koruma ve çalınmalara karşı önlem almak için eve girmek isteriz.Bu sırada malımızı koruma derdindeyken aklımıza evin ne kadar tehlikeli olabileceği aklımıza gelmez. Bu yüzden arama kurtarma eğitimi bizi bilinçlendirir ve felaket anında neler yapmamız gerektiğini bize öğretir.

Yine eğitim almış birisi, felaketlere karşı kendince hazırlıklı olur, evinde 72 saat idare edebilecek  ilk yardım çantası, fener, düdük gibi ihtiyaçların bulunduğu acil durum çantası hazırlar ve tedbirli olur.

Bir başka önemli konuda, eğitimli kişilerin, felaket sonrası profesyonel ekiplerin olay yerine gelmeleri için yolların açık olmasını sağlamaktır. Toprak kayması yada benzeri bir olay, müdahale ekiplerinin olay yerine varmalarını engelleyecek türde ise, imkan dahilinde bu yolların açılması için ilk müdahale o bölgede ki arama kurtarma eğitimi almış kişilerden gelmektedir.

Sonuç olarak arama kurtarma eğitimi, ilk yardım eğitimi gibi mutlaka herkesçe alınması gereken eğitimlerdendir. Şahin Akademi olarak, Bursa ve çevre iller başta olmak üzere Türkiye’nin her bir iline özel ve resmi kurumlara arama kurtarma eğitimi hizmeti vermekteyiz. Detaylı bilgi için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşınız.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir