Alt Tarafı İskele Kurulumu Deyip Geçmemek Lazım

İskeleler hemen hemen bir çok yerde kullanılmaktadır, bazen evimizin sıva işlerinde, bazen de endüstriyel bir tesisin boyama işlerinde… Kısacası bir çok alanda kullanılmaktadır ama daha çok inşaat sektöründe aktif olarak kullanıldığı için inşaat iskelesi gibi isimlendirilmektedir. Bu yazımızın konusu dışarıdan bakıldığında kurulumu oldukça kolay görünen ama öncesinde ve sonrasında yapılması gereken bir çok önemli iş ve kontrolün olduğu iskele sistemlerine daha farklı bir gözle bakmanızı sağlamak olacaktır.

Yüksekte çalışma alanlarından birisi olan iskeleler ve iskele kurma işlemleri bir çok bileşenden oluşmaktadır, bu bileşenler;

  • İskele kurulum, söküm elemanı
  • Teknik şartnamelere uygun iskele
  • Kullanım kılavuzu, üretici talimatları
  • Kurma, kullanma, sökme planları
  • İskele güvenliği ve kişisel koruyucu donanımlar

Görüldüğü gibi bu 5 bileşen doğru bir şekilde bir araya geldiğinde güvenli iskele kullanımı ortaya çıkmış olacaktır. Hani dedik ya yazımızın başlığında iskele deyip geçmeyin diye, işte bu bahsettiklerimiz önemli noktalar. Gelin bu noktaları beraber inceleyelim.

İskele kurulum elemanları, yönetmeliklerce belirlenen maddelere göre mesleki yeterlilik kurumlarından alınmış iskele kurulum sertifikasına sahip olmalıdırlar. Yani işin özü iskele kuran personel, çalışan sertifikalı olmak zorunda.

İkinci aşamada ise kullanılacak olan iskelenin TSE’nin belirlemiş olduğu standartlarca imal edilmiş olması gerekmektedir. Hep derler ya merdiven altı üretim diye, işte bu noktada da üretilen firmanın tse belgesi ve geçmiş olduğu testler son derece önem arzediyor. Kullanılacak iskeleler de mutlaka sertifikalı olmalı.

Bir sonra ki adımda kullanım kılavuzu ve üretici talimatları önemli olmakta. Çünkü üreticinin kendi yapmış olduğu üretim standartlarına göre taşıyacağı en fazla yük ve diğer parametrelerin yer olduğu kitapçık, iskele kullanımından doğacak riskleri bertaraf etmede oldukça önemli olacaktır.

4. adımda ise kurulacak olan iskelenin kurulum, kullanma ve söküm planları olmalı. Yüksek katlı iskele kurulacak ise iskele statik hesaplarının varlığı, iskele kullanımına başlanılmadan önce ise uzmanlar tarafından kontrolü ve sonrasında kullanılabilir olduğuna dair yeşil renkli etiket, kurulum sırasında ise kırmızı kullanılamaz etiketi olmalı.

Son adımda ise kurulan iskelenin çevre güvenliği ve iskele de çalışacak personelin kişisel koruyucu donanımlarının olması gerekmektedir.

Görüldüğü gibi bazen yollarda iskele kurulmuş binalar görürsünüz, hiç bir şekilde güvenlik önlemi olmayan, üzerinde çalışanların koruyucu donanımları olmayan. İşte bu tür iskeleler uygunsuz iskeleler ve ister çalışan olun ister işveren olun, bu yukarıda kısaca özetlediğimiz durumları barındırmayan kişilerle çalışmayın, çalıştırmayınız.

Şahin Akademi olarak, yüksekte çalışma eğitimi ve yüksekte çalışma güvenliği konularında Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin her bir köşesine hizmet vermekteyiz. Bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Post by Kadir Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir